Načítám

AKTUALITY

Elektřina versus plyn v automobilovém průmyslu

Nedávná "lithiová kauza" dostala do širšího povědomí jméno nerostu, o němž jsme povětšinou naposledy slyšeli, když jsme se při chemii na základce biflovali Mendělejevovu periodickou tabulku prvků. Skoro všichni teď díky medializaci jednoho ministerského podpisu pod memorandem s australskou těžařskou firmou víme, že lithium je velmi měkký kov, na kterém se velmi tvrdě vydělává. Používá se totiž k výrobě baterií. A ty jsou stěžejní pro ukládání elektrické energie, například i pro elektromobily.

Čtěte více

Není mlha jako mlha

V ulicích se líně povaluje špinavě žlutá mlha, ze které se vynořují a zase v ní mizí pomalu se pohybující postavy. V tom podivném přítmí vypadají až přízračně. Zvuky jsou zvláštně ztlumené. Jako by hustý příkrov otupoval smysly, oči pálí, špatně se dýchá, vlezlý zápach je všudypřítomný… To není popis Londýna v dobách Jacka Rozparovače. Takhle to vypadá v řadě našich současných měst, když v podzimních a zimních měsících meteorologové ohlásí "inverzní ráz počasí" a smogovou situaci.

Čtěte více

Když se řekne kotlík…

Ještě donedávna by si většina z nás nejspíš představila kovovou nádobu s dlouhým uchem, ve které si trempíci na ohníčku připravovali gáblík. Dnes je to jinak. S ohledem na program ministerstva životního prostředí na výměnu starých neekologických kotlů za nové, který dostal familiární a dávno zdomácnělý název kotlíkové dotace, víme, že „kotlíkem“ může být i supermoderní mašina s elektronickou řídicí jednotkou a hodnotou několika desítek tisíc.

Čtěte více

Jednoduchá cesta k levnějšímu vytápění

Proč zvolit kondenzační plynový kotel?

Již pouhým připojením kondenzačního kotle k existující otopné soustavě dosáhnete významných úspor.

Čtěte více