Aktuality

  • Nový web plynoveteplarny.cz poradí zástupcům obcí a manažerům tepláren s procesem přechodu na zemní plyn
  • Zájemci o finanční podporu z Modernizačního fondu musejí předložit projektový záměr nejpozději do 1. února 2021

Praha 18. ledna 2021 – Malé teplárny bojují o život a plynaři jim chtějí pomoci. Český plynárenský svaz (ČPS) proto připravil on-line informační centrum, které nabízí podporu při přechodu z vytápění uhlím na ekologický zemní plyn. Majitelé a provozovatelé tepláren naleznou na webu plynoveteplarny.cz návod, jak postupovat, aby splnili přísné emisní limity a vyplatilo se jim i po roce 2023 zajišťovat centrální zásobování obyvatelstva teplem.

18. 1. 2021

Vybíráte zdroj vytápění do novostavby nebo rekonstruovaného domu? Podívejte se na srovnání nákladů na vytápění rodinného domu a zvažte vytápění plynem. Plynové kotle pro domácnost představují ekologický a ekonomický zdroj vytápění. Víte, že na něj můžete získat dotace? V našem článku se například dozvíte, jak plynový kotel vybrat i jak je to s ohřevem vody.
 

18. 1. 2021

Příznivci různých typů pohonu často vedou pře o to, který je vlastně reálně ekonomický či ekologický a případně kdy. Německý autoklub ADAC vnesl do této věci jasno z pohledu celého životního cyklu.

15. 1. 2021

Po roce a půl jednání má Česko konečně termín, kdy se má ve velkém přestat spalovat uhlí. Devatenáctičlenná Uhelná komise počátkem prosince vládě doporučila rok 2038. Má to ale háček. Vývoj na trhu směřuje k tomu, že Česko může uhlí odepsat dřív, a bude tak muset už za pár let řešit, z čeho vyrábět elektřinu.

13. 1. 2021

Z odpadu lze v Česku získat kolem 185 milionů metrů krychlových biometanu ročně. ČTK to sdělilo české zastoupení firmy Air Products, která je přední světovou společností zabývající se výrobou průmyslových plynů. Podle firmy z 5,8 milionu tun směsného komunálního odpadu, který byl loni v Česku vyprodukován, tvoří až 40 procent biologicky rozložitelný odpad (BRKO). Vyseparovaný bioodpad lze zpracovat v bioplynových stanicích a z jedné jeho tuny vyrobit okolo 125 metrů krychlových bioplynu, uvedla společnost.

12. 1. 2021

Podle zadávací dokumentace nebude mít řidič přístup k ovládání klimatizace pro cestující. Autobusy nahradí vozidla z let 2004-2006.

12. 1. 2021

Společnost NET4GAS zahájila provoz nového plynovodu vedoucího přes Ústecký a Plzeňský kraj. Nová infrastruktura vybudovaná v projektu Capacity4Gas posiluje propojení České republiky a celého regionu střední a východní Evropy se západoevropskými plynárenskými trhy, a zajišťuje tak přístup k diverzifikovaným dodávkám plynu. Náklady na projekt přesáhly 540 milionů eur (přes 14 miliard korun).

11. 1. 2021

Přinášíme stručnou informaci o vývoji situace v případě pokračování úspěšného dotačního programu „Kotlíkové dotace“.

11. 1. 2021

Na stovce kilometrů v reálných podmínkách jsme prověřili spotřebu tří variant Škody Octavia s alternativním pohonem: G-Tecu na zemní plyn a dvou variant hybridu nabíjeného ze zásuvky. Ten sice formálně pomáhá výrobci snížit vykazované emise CO2, ale praktický dopad na životní prostředí záleží na způsobu použití vozu i výrobě samotné elektřiny. V Čechách to zatím vychází opačně.

8. 1. 2021

Nástup elektrických aut v celoevropské dopravě je dnes již nezvratný proces podpořený intenzivním dotačním programem téměř všech zemí EU. Jak se však ukazuje, zejména v dálkové dopravě stále nepředstavuje akceptovatelnou alternativu a naftové motory zatím neumíme nahradit. Nebo žeby ano? “Elektromobilita nekončí, ale pomůže jí zemní plyn,” tvrdí EU. Zemnímu plynu chce pomoci i výraznějšími dotacemi.

7. 1. 2021

Česko chce zamířit do budoucnosti přes starý zdroj energie

7. 1. 2021

Český plynárenský svaz hodnotí uplynulý rok 2020 a přináší náhled na rok 2021.

6. 1. 2021

  • Za podpory státu začíná v České republice výzkum možností akumulace energie do plynovodů
  • Přebytky čisté energie vyráběné z obnovitelných zdrojů (OZE) bude možné ukládat do plynárenské soustavy a znovu je využívat

Praha 6. ledna 2021 – Energetika budoucnosti počítá s minimálními emisemi škodlivin do ovzduší. Sází proto na výrazný podíl elektřiny vyráběné z čistých obnovitelných zdrojů. Odborníci nyní řeší, jak vyrobenou energii ukládat na dobu, kdy slunce nesvítí a vítr nefouká. Výzkum možností akumulace energie vyrobené přeměnou elektřiny na vodík či metan do plynárenské soustavy právě začíná. Výsledky společného projektu Českého plynárenského svazu (ČPS), EGÚ Brno a Vysokého učení technického v Brně, jenž podpořila Technologická agentura ČR téměř 5,5 mil. Kč, budou známy do konce roku 2022.

6. 1. 2021

Přelom roku je obdobím, kdy dochází nejčastěji ke změnám cen elektřiny a plynu. Je tedy nejvyšší čas zkontrolovat elektroměr a plynoměr, resp. provést tzv. samoodečet a stav spotřeby nahlásit svému dodavateli energií. Může vám to ušetřit nemalé peníze.

5. 1. 2021

Už dlouhodobě sílí tlaky na snížení emisí skleníkových plynů. Pomoci v tom může biometan a jeho využití v automobilové dopravě. Jeho nespornou výhodou je fakt, že se vyrábí z obnovitelných zdrojů. Do dvou let by měla být známá nejvhodnější metoda, jak ho vtlačit do plynárenské sítě. Lze jej využít nejen na pohánění aut, ale také jako palivo do kotlů nebo domácích spotřebičů.

21. 12. 2020

Evropu údajně čeká boom LNG. Popularity nabírá ve státech, kde bychom to čekali jen málo. Počet nákladních vozů s tímto palivem má vzrůst třicetkrát.

 

21. 12. 2020

Pakliže uvažujete nad výměnou topného systému, jistě jste si všimli, že na současné trhu naleznete celou řadu moderních řešení, která nabízejí šetrnost vůči životnímu prostředí, efektivní provoz či brzkou návratnost počáteční investice. Patří mezi ně i tzv. plynové kondenzační kotle, které vyjma výše zmíněných výhod lákají například na bezobslužný provoz či dlouholetou životnost. V následujících řádcích jsme si pro vás připravili nejen souhrn zajímavých vlastností kondenzačních kotlů, ale i užitečného rádce, jak takový kotel vybrat.

18. 12. 2020

Vaření na plynu má své zaryté příznivce i odpůrce. Oproti elektřině se na plynu vaří rychle a bez využití zbytkového tepla, elektřina se zase vyznačuje maximálním pohodlím. Většinou domácnosti zůstávají u způsobu vaření, na který jsou její členové zvyklí po dlouhá léta. Vy ale přemýšlíte nad změnou? Tak se podívejte, jaké výhody a nevýhody má vaření na zemním plynu.

18. 12. 2020

Auta na stlačený zemní plyn (CNG) opakovaně vyhrávají testy o nejeekologičtější pohon

15. 12. 2020

Češi i během koronavirové krize zprovozňují nevyužívané přípojky plynu, roste také zájem o nová připojení. V tiskové zprávě to dnes uvedl největší distributor plynu v ČR, společnost GasNet. Firma uvedla, že zatímco v roce 2016 začali lidé znovu využívat asi 1000 plynových přípojek, od roku 2017 do nynějška je to celkově téměř 30.000 nově oživených přípojek.

15. 12. 2020