Aktuality

Rozšiřování sítě plnicích stanic CNG a LNG, zvýšení počtu plynových vozidel v osobní, nákladní i městské hromadné dopravě a investice do nových technologií. To jsou pro nejbližší roky plány plynárenských společností, významných hráčů v oboru automotive a technologických a investičních firem v České republice. Konkrétní inovace a připravované projekty byly představeny odborné veřejnosti na Dnu plynové mobility. Akci uspořádal Český plynárenský svaz ve spolupráci se svými partnery.

25. 9. 2020

Jihokorejská loděnice Hyundai Samho Heavy Industries oznámila, že dodala první velkou kontejnerovou loď na světě, kterou pohání zkapalněný zemní plyn (LNG). Námořní doprava je pod tlakem ohledně snižování emisí uhlíku, upozornila agentura Reuters. Tento rok byla zavedena nová pravidla, která se týkají obsahu síry v lodních palivech. Poptávka po dopravních a výletních lodích poháněných LNG se proto zvyšuje.

24. 9. 2020

Podle nové studie Asociace pro vozidla na zemní plyn a bioplyn (NGVA) a Evropské bioplynové asociace (EBA) biometan nahradí v roce 2030 až 40 procent zemního plynu používaného ve státech EU v sektoru dopravy. Celkové emise skleníkových plynů z dopravy poháněné plynem se díky tomu sníží o 55 procent.

18. 9. 2020

Vše směřuje k tomu, aby se fosilní paliva přestala v energetice používat. V souvislosti s tím ale vyvstávají otázky, co je nahradí a jak si lidstvo zajistí dostatek elektřiny a tepla?

17. 9. 2020

Teplárny se začínají připravovat na „konec uhelného věku“ po roce 2022. I potom musí dostat jejich zákazníci komfortní službu každý den a každou hodinu v roce za dobrou cenu. O tom, že to není lehký, avšak splnitelný úkol, jsme hovořili s předsedou Teplárenského sdružení ČR Mgr. Tomášem Drápelou.

17. 9. 2020

Pohon na zemní plyn je stále pro mnoho zákazníků platnou alternativou, byť počet nově registrovaných CNG aut klesá, myslí si Martin Brix, generální ředitel LeasePlanu ČR. Síť plnicích stanic je dnes již dostatečná, potenciál úspor je výrazný, CNG však trochu doplácí na to, že pozornost automobilek a médií se přesouvá k hybridním pohonům. Jejich rozšíření ale bude náročnější a dlouhodobější, říká Martin Brix v rozhovoru.

10. 9. 2020

Nemá-li být Česko za pár let závislé na dovozu elektřiny ze zahraničí, měl by stát podpořit plynové zdroje

9. 9. 2020

Vodíkové město, ve kterém najdou tisíce lidí domov, práci i zábavu, by mělo vzniknout na bývalé haldě v Ostravě-Hrabůvce. Jde o jeden z řady chystaných projektů, které mají přispět ke vzniku vodíkového údolí Moravskoslezského kraje a posunout region mezi lídry v prosazování moderních ekologických technologií.

8. 9. 2020

Lidé, kteří stále topí v nevyhovujících kotlích na pevná paliva, mají již jen dva roky na pořízení kotle nového. Od září 2022 se totiž již nebude smět topit ve starých neekologických kotlích první a druhé emisní třídy. Tomu, kdo by v nich nadále topil, hrozí pokuta až 50 tisíc korun, a to i opakovaně.

7. 9. 2020

 

 

Koronavirová pandemie výrazně omezila spotřebu pohonných hmot a podle České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu výtoč benzinu a nafty letos zřejmě úrovně loňského roku nedosáhne. U benzinu hrozí propad 10 až 12 procent, u nafty 5 až 8 procent. Plynná paliva však covidem neutrpěla.

 

4. 9. 2020

  • Zemní plyn je dnes nejvhodnějším řešením pro splnění ekologických cílů v dopravě
  • Pro rozvoj plynové mobility je vše připraveno, stát musí pouze zrealizovat plánované podpůrné aktivity

Praha 2. září 2020 – Český plynárenský svaz (ČPS) vyzval komerční a veřejný sektor k intenzivnějšímu využívání plynových vozidel. Firmám, městům a obcím, které se k rozvoji plynové mobility zavážou, nabízí své služby spojené například se školením řidičů nebo s prosazováním legislativních změn. Výzvu podpořil také Svaz měst a obcí ČR, Svaz dovozců automobilů nebo sdružení autodopravců Česmad Bohemia. Zemní plyn je podle nich dnes nejdostupnějším a často i jediným řešením, jak snížit emise škodlivin v dopravě a splnit klimatické cíle Evropské unie.

2. 9. 2020

V ČR vzniknou nové plnicí stanice CNG a LNG, zkapalňovací závody pro BioLNG i bioplynové stanice pro výrobu BioCNG

Využitím maximálního potenciálu biometanu lze snížit emise CO2 v ČR o více než 200 000 tun ročně

Praha 2. září 2020 – Rozšiřování sítě plnicích stanic CNG a LNG, zvýšení počtu plynových vozidel v osobní, nákladní i městské hromadné dopravě a investice do nových technologií. To jsou pro nejbližší roky plány plynárenských společností, významných hráčů v oboru automotive a technologických a investičních firem v České republice. Konkrétní inovace a připravované projekty byly představeny odborné veřejnosti na Dnu plynové mobility. Akci uspořádal Český plynárenský svaz ve spolupráci se svými partnery.  

2. 9. 2020

Nástup elektrických aut v celoevropské dopravě je dnes již nezvratný proces podpořený intenzivním dotačním programem téměř všech zemí EU. Jak se však ukazuje, zejména v dálkové dopravě stále nepředstavuje akceptovatelnou alternativu a naftové motory zatím neumíme nahradit. Nebo žeby ano? “Elektromobilita nekončí, ale pomůže jí zemní plyn,” tvrdí EU. Zemnímu plynu chce pomoci i výraznějšími dotacemi.

31. 8. 2020

Jak do podzemních zásobníků uložit obnovitelnou energii? Na to se snaží najít odpověď v sousedním Rakousku.

31. 8. 2020

V areálu pražské Ústřední čistírny odpadních vod vznikne zařízení na výrobu plynu bioCNG. Pilotní projekt by měl začít fungovat v příštím roce. Zařízení by mělo být schopno vyrábět ročně až 600 tun plynu.

28. 8. 2020

Turecko objevilo v Černém moři své dosud největší naleziště zemního plynu. Oznámil to dnes turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Dodal, že naleziště obsahuje 320 miliard metrů krychlových plynu. Poukázal navíc na možnost dalších nálezů v dané oblasti.

27. 8. 2020

Do konce prázdnin se vozový park kladenské ČSAD rozroste o celkem 28 nových autobusů s ekologickým pohonem na zemní plyn. Tyto nízkopodlažní vozy jsou určeny z části k nasazení na linky Pražské integrované dopravy a také pro linky městské dopravy.

27. 8. 2020

Vozový park společnosti Pražské vodovody a kanalizace se rozšířil o nový speciální vůz. Recyklační vozidlo na vysokotlaký proplach a čištění kanalizace je poháněn bioCNG. Praha tak i díky městským společnostem plní klimatický závazek o snižování emisí CO2.

26. 8. 2020

Do Česka postupně přichází doba, kdy se i zde přestane spalovat uhlí. Těžební společnost Sokolovská uhelná propouští třetinu zaměstnanců, karvinské doly OKD jsou před krachem. Sektor čeká dramatická změna.

24. 8. 2020

Turecko masivně nahrazuje potrubní dodávky zemního plynu z Ruska flexibilními dodávkami LNG, jak ukazují dle energetického portálu Montel nejnovější data o importu zemního plynu do země. Import zemního plynu z Ruska se v prvním pololetí letošního roku propadl o více než 40 %.

24. 8. 2020