Aktuality | Zemní plyn

Aktuality

V zimě je v jihomoravských vesnicích horší ovzduší než v největších městech. Můžou za to lokální topeniště. V topné sezoně jsou koncentrace některých škodlivých látek i na úrovni Ostravska.

15. 1. 2019

Čína by mohla zvýšit průměrnou délku života svých obyvatel o 2,9 roku, pokud zlepší kvalitu ovzduší na úroveň, kterou doporučuje Světová zdravotnická organizace (WHO). Vyplývá to z výsledků studie amerických vědců, na kterou dnes upozornila agentura Reuters. Čína vyhlásila cíl zvýšit průměrnou délku života ze 76,3 let v roce 2015 na 79 let v roce 2030.

14. 1. 2019

Ministerstvo životního prostředí vyčlení 3,125 miliardy korun na výměnu dalších až 30 tisíc kotlů na tuhá paliva v programu takzvaných kotlíkových dotací. Poprvé je nebude možné využít na zařízení umožňující spalování uhlí. Kdo topí tuhými palivy, může si tak vybrat mezi kotlem na biomasu s ruční i automatickou dodávkou paliva, tepelným čerpadlem a plynovým kondenzačním kotlem – na jejich pořízení je možné získat až 127 500 korun.

11. 1. 2019

Řadu novinek chystá v roce 2019 i ministerstvo životního prostředí (MŽP). V lednu vyhlásí již třetí vlnu kotlíkových dotací. Na nákup nového kotle bude možné získat až 127 500 korun. Pokračovat budou úspěšné programy Dešťovka a Nová zelená úsporám. Upravena byla i lhůta pro revize kotlů, která je nově tříletá.

10. 1. 2019

Ministerstvo životního prostředí letos spouští poslední vlnu kotlíkových dotací. Ministr Richard Brabec (ANO) se v rozhovoru pro MF DNES nechal slyšet, že po nich vidí budoucnost v proplácení střešních solárních panelů. Už teď lidem na panely nabízí dotace, v příštích letech by podporu chtěl ještě rozšířit.

 

8. 1. 2019

Ovzduší v českých městech a obcích je nezřídka znečištěné škodlivinami překračujícími mnohonásobně limity.

8. 1. 2019

„Zemní plyn z hlediska emisí vychází lépe než biomasa,“ říká šéfka Českého plynárenského svazu Lenka Kovačovská.

3. 1. 2019

Měření vědců ve čtyřech zemích odhalilo někde až padesátinásobné překračování limitů smogové situace. Toxickým vzduchem trpí i neočekávané lokality, jako jsou horská střediska či lázně. V dnešní tiskové zprávě to sdělily společnost Science In a Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy (PřF UK), které projekt zvaný Conspiro koordinují. V Praze budou od středy do pátku o výsledcích měření znečištění vzduchu malých sídel během topné sezony debatovat evropští odborníci.

13. 12. 2018

Výrobce bezpilotních letounů z Radotína chce do pěti let vyrábět až 500 dronů ročně.

7. 12. 2018

 

Valí se ze sousedova komína kouř podezřele tmavé barvy? Máte podezření, že ve vedlejším domě pálí něco, co by neměli? Dva roky mohou lidé posílat „udání“ na své sousedy kvůli podezřelému kouři z komína. Úředníci zatím klepali na dveře dvěma stovkám domácností.

26. 11. 2018

Praha 19. listopadu 2018 – Český plynárenský svaz spojil v rámci aktuální kampaně na podporu zemního plynu síly s obecně prospěšnou společností Čisté nebe. Ta vznikla s cílem přispět ke zvýšení kvality ovzduší na Ostravsku, což je region tradičně nejvíce postižený nežádoucími emisemi. Nyní provozuje již několik moderních aplikací, které mají reálný potenciál pomáhat obyvatelům celé České republiky.

20. 11. 2018

  • Staré kotle na tuhá paliva znečišťují ovzduší víc, než se předpokládalo
  • Třetí vlna kotlíkových dotací už nepodpoří žádné spalování uhlí
  • Moderní plynové kotle jsou v porovnání s ostatními zdroji tepla podstatně méně poruchové, navíc s minimálními nároky na údržbu

Praha 19. listopadu 2018 – Podle ministerstva pro životní prostřední (MŽP) se množství předčasných úmrtí způsobených špatnou kvalitou ovzduší v ČR meziročně zvýšilo o více než 30 % na 5700 obyvatel ročně. Domácnosti vytápěné tuhými palivy jsou přitom podle nových analýz ještě významnějšími znečišťovateli, než se dříve předpokládalo. Český plynárenský svaz (ČPS) proto vyzývá k rychlé výměně neekologických kotlů. Doporučuje rovněž využívat moderní technologie pro kontrolu ovzduší, jako jsou mobilní aplikace či senzory.

20. 11. 2018

Praha, 15. listopadu 2018 – Připravit plynárenství na vlnu nové tuzemské i evropské legislativy a na novou roli zemního plynu, který by měl postupně ve státním energetickém mixu nahrazovat uhlí. I takové priority stanovili v rámci 13. sjezdu Českého plynárenského svazu (ČPS) jeho členové novému vedení. Předsedou Rady ČPS byl zvolen Martin Slabý, místopředsedy jsou Radek Benčík, Martin Herrmann, Pavel Janeček, Lukáš Pokrupa a Martin Záklasník.

15. 11. 2018

To není ani bláznivý reklamní slogan, ani metafora. Plynový kondenzační kotel totiž lze bez problémů zavěsit na stěnu například do chodby, koupelny či do kuchyně. Následné využití prostorů bývalé kotelny a skladu paliva pak bude zcela na vaší fantazii. Využití starých kotelen je dle názorů architektů široké: od skladů sezonních sportovních potřeb či prádelen až po vinné sklepy, herny, fitness nebo sauny.

30. 10. 2018

Za 10 let společnosti innogy investovaly do distribuční soustavy více než 26 miliard korun. Výstava v brněnské Galerii Plamínek navíc připomíná 170 let plynárenství v Brně.

22. 10. 2018

Nejpozději od září 2022 totiž dojde k zákazu používání nejstarších kotlů 1. a 2. emisní třídy. Domácnosti si budou muset pořídit ekologičtější zařízení, tedy pokud nebudou chtít zaplatit pokutu až 50 000 korun. Není tedy lepší využít na koupi nového kotle s předstihem finance z programu kotlíkových dotací?

19. 10. 2018

Praha, 11. září 2018 – Novou výkonnou ředitelkou Českého plynárenského svazu (ČPS) se od 1. října 2018 stane Lenka Kovačovská. Bývalá náměstkyně ministra průmyslu a obchodu pro energetiku nahradí ve funkci Jana Rumla. V příštích letech se tak bude podílet na projednávání klíčových dokumentů pro budoucnost českého i evropského plynárenství. Mezi ty patří tzv. evropský plynárenský balíček, národní integrovaný klimaticko-energetický balíček nebo nový energetický zákon.

11. 9. 2018

  • Zemní plyn představuje moderní, kvalitní a šetrné palivo pro vytápění

  • CNG je nejperspektivnějším palivem v dopravě z ekologického i ekonomického Praha

 

Využívání kotlů na pevná paliva pro vytápění domácností patří k nejvýznamnějším zdrojům znečištění ovzduší v městech a obcích. Na následky nepříznivých vlivů zhoršené kvality ovzduší v roce 2016 v České republice podle Státního zdravotního ústavu předčasně zemřely 4 000 lidí. Zpráva Evropské agentury pro životní prostředí z roku 2017 řadí ČR do pětice evropských zemí, kde znečištění vzduchu představuje pro populaci významnou hrozbu.

3. 9. 2018