Aktuality

Auta poháněná stlačeným zemním plynem (CNG) byla dlouhou dobu doménou taxikářů a firem. Jezdila za hubičku, ale kvůli vysokému příplatku oproti benzinové variantě s nimi člověk musel najet spoustu kilometrů, aby se mu vyšší počáteční investice vrátila. Jen málokdy to tak bylo něco pro běžné zákazníky z řad soukromníků. Teď se to však s vozy, jako je třeba plynová Škoda Kamiq, mění.

13. 4. 2021

Bioplynovou stanici Rapotín uvedla společnost IS Environment SE do provozu v roce 2015. Tedy v době, kdy již elektřina z bioplynu neměla dotační podporu. Dodávat biometan do plynárenské sítě začala naopak ještě před tím, než byla podpora bioplynu vůbec zvažována. Projekt Rapotín by tak vlastně neměl mít šanci na úspěch. Přesto je úspěšný a stal se vzorem k následování.

9. 4. 2021

Předpokládám, že jako každý správný akcionář nás i Praha bude tlačit do maximální výplaty dividendy, říká šéf Pražské plynárenské Martin Pacovský.

9. 4. 2021

Ostravský dopravní podnik se tak stane prvním velkým podnikem v republice, který v rámci ekologizace přešel na jiná paliva.

8. 4. 2021

Kdo bude po 1. září 2022 provozovat za účelem zajištění teplovodního vytápění domácnosti starý kotel na tuhá paliva s emisní třídou 1 nebo 2, případně takový, u nějž nelze emisní třídu určit, vystavuje se hrozbě pokuty ve výši až 50 tisíc korun. Zjednodušeně řečeno, pryč musí staré kotle na uhlí a dřevo.
 

8. 4. 2021

Zatímco stát doposud zvýhodňoval elektromobily, od letošního roku myslí i na majitele automobilů s pohonem na stlačený zemní plyn (CNG). Ti nyní mohou pořídit dálniční známku jen za polovinu. U téměř stovky plnicích stanic je pak možné využít dvoukorunovou slevu za kilogram stlačeného plynu. Obliba CNG tak neustále stoupá jak u soukromých osob, tak u podnikatelů i městských dopravních podniků. Aktuálně na českých silnicích jezdí asi dvacet osm tisíc aut na stlačený zemní plyn.

7. 4. 2021

Evropská komise má zveřejnit svůj pohled na udržitelné a neudržitelné technologie v energetice až za tři týdny, ale již nedávné informační úniky zvedají tlak a vyvolávají emoce snad u všech zájmových skupin v oboru. Konfliktním bodem se stává hlavně zemní plyn a perspektiva jeho dalšího využití, například při náhradě uhelných elektráren. Česko se řadí mezi země, které mají k omezování role zemního plynu vážné výhrady.

6. 4. 2021

Nárůst konsolidovaných tržeb o 25 procent na 10,03 miliardy korun, provozního zisku o 26 procent na 6,34 miliardy a čistého zisku o více než 27 procent na 4,24 miliardy korun. Tak výrazné zlepšení hlavních finančních ukazatelů vykázala v loňském roce společnost NET4GAS. Provozovatel tranzitních plynovodů v Česku těžil z rostoucího zájmu o zemní plyn ve střední Evropě, což výsledky ovlivnilo víc než koronavirová krize.

6. 4. 2021

Česká skupina Bonett loni prodala téměř 16 milionů metrů krychlových stlačeného zemního plynu (CNG) pro dopravu, meziročně o 15 procent více. Společnost o tom dnes ČTK informovala v tiskové zprávě. Firma tvrdí, že tak navýšila podíl na trhu na 17,3 procenta a po roce se vrátila na pozici největšího prodejce CNG pro dopravu v ČR.

1. 4. 2021

Zájem o stlačený zemní plyn (CNG) i loni nadále rostl. Se zdražujícím benzínem se opět zvyšuje cenová výhodnost plynu, přibývají ale také další benefity. Letošní novinkou je 50% sleva na dálniční známku i rozšíření výrazné slevy 2 Kč/kg CNG, kterou podnikatelé budou moci v tomto roce využít již u stovky plnicích stanic, tedy u téměř poloviny. Od loňska je k dostání bioCNG (biometan) vyrobené z biologicky rozložitelného odpadu. Například u plnicích stanic E.ON Energie se bude letos prodávat již z 80 % právě biometan. Pohon na CNG je nově dostupný také u čtvrté generace Octavie. Přečtěte si souhrn stávajících výhod i novinek u vozů na zemní plyn.

1. 4. 2021

Nejlepším obdobím roku pro vyčištění komína je jaro. Hned po topné sezoně. Tvrdí to kominíci, na něž se začínají zákazníci obracet. Například obyvatelé Březinky na Mělnicku a vedlejších dvou vesnic. Pro místní totiž kontroly pravidelně organizují dobrovolní hasiči.
 

31. 3. 2021

Protože bereme většinu plynu z Ruska, měli bychom mít nové jádro od někoho jiného. Budoucnost Piráti vidí v OZE, akumulaci a tepelných čerpadlech, vysvětluje předseda strany.

24. 3. 2021

Vývoj v energetice ukazuje, že větší využití biometanu bude nutné pro splnění emisních cílů EU, ke kterým se Česká republika zavázala. Jako první v tuzemsku vtláčí do své plynárenské sítě biometan největší domácí distributor zemního plynu, společnost GasNet. Za první rok to bylo 718 tisíc m3 biometanu, což by pokrylo spotřebu jedné menší obce se stovkami obyvatel. Biometan by do roku 2030 mohl nahradit až 10 % tuzemské spotřeby pro potřeby vytápění i silniční dopravy. Tento moderní obnovitelný zdroj energie vyrábí bioplynová stanice EFG Rapotín BPS v Rapotíně na severní Moravě.

23. 3. 2021

Uhlí, jádro, soláry, nebo plyn? Česku se vyplatí sledovat vývoj ve světě.

22. 3. 2021

Když v roce 1996 spustili Norové první velký komerční provoz na zachytávání a ukládání oxidu uhličitého na světě, chemicky to byl úplně stejný skleníkový plyn jako dnes, ale mediálně byl úplně jiný. Jen pár měsíců před tím se uskutečnila v Ženevě teprve druhá konference OSN o změně klimatu (ta poslední byla dvacátá pátá) a až o rok později byl podepsán Kjótský protokol. A za dalších šest let se narodila ve Stockholmu Greta Thunbergová. Historie někdy píše poučné příběhy a není od věci si je při příležitosti výročí připomenout. Ten o technologii zvané CCS (Carbon Capture and Storage) začal v Norsku a zdá se, že nejen tam bude úspěšně pokračovat i v budoucnu.

19. 3. 2021

Centralizace výroby tepla areálu v rozsahu cca 2 MW umožnila plné využití odpadního tepla z kogenerační jednotky. Z osmi kotelen zbyla jen jedna se třemi kondenzačními kotli. Energetická náročnost se opírá o příznivou hodnotu faktoru primární neobnovitelné energie zemního plynu.

19. 3. 2021

O tom, že uhlí jako zdroj energie končí už není pochyb. O tomto tématu jsme psali několikrát. Co ale tuhle surovinu nahradí pořád není zcela jasné. Má vláda konkrétní plán? Pomoci by mohl zemní plyn.

16. 3. 2021

Odborníci řeší, jak přebytečnou elektřinu natlačit do plynovodů a následně do zásobníků. Prostředkem má být technologie power to gas (P2G) a vodík, který má sehrát klíčovou roli v čisté energetice budoucnosti.

15. 3. 2021

Rozdělování kotlíkových dotací bude v Česku pokračovat. Ministerstvo životního prostředí na nahrazování nevyhovujících kotlů v příštích šesti letech plánuje vyhradit dalších pět a půl miliardy korun. Primárně poslouží domácnostem s nízkými příjmy a seniorům. O dalším miliardovém financování navíc vyjednává s Evropskou unií.

12. 3. 2021

Energetický průmysl si přeje, aby si politici pamatovali, že zemní plyn může a měl by být součástí mixu při řešení změny klimatu.

11. 3. 2021