Aktuality

V Ústeckém kraji by se mohl vodík využívat v dopravě i k vytápění budov. Překážky v realizaci vodíkových projektů řešili tento týden experti na konferenci v Ústí nad Labem. Chtějí přesvědčit zástupce Evropské komise, aby byl podporován nejen zelený bezemisní vodík, ale i takzvaný šedý vodík, který vzniká třeba jako odpad při výrobě, řekla Gabriela Nekolová z Hospodářské a sociální rady Ústeckého kraje. Hejtman Jan Schiller (ANO) řekl, že vodík je budoucností Ústeckého kraje.

4. 10. 2022

Pokud chce Česká republika plnit své emisní cíle v oblasti nákladní silniční dopravy, musí víc podpořit alternativní paliva jako LNG, které má oproti dieselu o 20 procent nižší emise CO2. V dlouhodobém horizontu pak každá koruna investovaná do LNG infrastruktury znamená i investici do plně obnovitelného bioLNG, které si dokážeme vyrobit sami a jehož emisní stopa je prakticky nulová. To je jasný vzkaz, který vyslala skupina GasNet na Dni plynové mobility.

30. 9. 2022

Napojení české plynárenské soustavy na polskou síť by se po letech čekání mohlo stát realitou. Obě země dnes společně zašlou žádost Evropské komisi, aby zvažovanou výstavbu plynovodu zařadila na seznam evropských projektů společného zájmu a podílela se na financování. Informaci potvrdil deníku E15 ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) s tím, že výstavba plynovodu je pravděpodobná i v případě, že projekt finanční podporu nezíská.

30. 9. 2022

Tanker s první dodávkou zkapalněného zemního plynu (LNG) pro Českou republiku dokončil přečerpávání LNG do terminálu v nizozemském přístavu Eemshaven. Nyní se LNG přeměňuje zpět do plynného skupenství. Plyn už také začal proudit z terminálu do plynárenské soustavy. Na Twitteru to v pátek uvedl generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. První dodávka LNG pro ČR do přístavu dorazila 19. září.

26. 9. 2022

DB Schenker má ambice vybudovat flotilu elektrických vozidel s palivovými články poháněnými vodíkem. Společnost to potvrdila při návštěvě areálu výrobce nákladních vozidel na vodíkový pohon Hyzon. První vozidlo by měla získat do konce roku, a to díky spolupráci s leasingovým startupem hylane, který je součástí společnosti DEVK a specializuje se na poskytování komplexních vodíkových řešení v logistickém sektoru

23. 9. 2022

  • Odborníci z oblasti energetiky budou řešit hlavní výzvy pro současné plynárenství
  • Zájemci mohou sledovat konferenci on-line zdarma

Ruský zemní plyn je mrtev. Ať žije LNG, biometan, vodík a zemní plyn jiného původu. O využití plynů do budoucna budou diskutovat účastníci Podzimní plynárenské konference, tradičně organizované Českým plynárenským svazem. Uskuteční se ve dnech 3. a 4. října ON-LINE a po registraci zdarma pro stovky účastníků. Záštitu nad 28. ročníkem převzalo Ministerstvo životního prostředí ČR. Generálním partnerem konference je společnost MND, dalšími partnery jsou NET4GAS, Pražská plynárenská Distribuce, GasNet a EG.D.

20. 9. 2022

Loď s první dodávkou zkapalněného zemního plynu (LNG) pro Českou republiku čeká před nizozemským přístavem Eemshaven a připravuje se na zakotvení. Plavidlo dorazilo do přístavu v plánovaném termínu, který byl stanoven na 19. září. LNG z plovoucího terminálu zajistí Česku až třetinu jeho roční spotřeby plynu. Pronájem terminálu vyjde na vyšší desítky milionů eur ročně.

20. 9. 2022

V energetické krizi se zvyšuje poptávka po alternativních zdrojích, jímž je i vodík. Bavorsko má proto v plánu vytvořit dostatečnou infrastrukturu pro připojení k evropské síti vodíkového potrubí. Chce upravit plynovody a nově postavit vodíková potrubí, což představuje příležitost pro české firmy.

19. 9. 2022

Vodíkový pohon si postupně razí cestu v městské i dálkové mobilitě. Osvědčuje se jako významná alternativa pro bezemisní a tichou dopravu vedle klasických elektromobilů, oproti kterým nabízí několik výhod, například značně rychlejší doplnění paliva, delší dojezdovou vzdálenost či bezproblémový provoz i při nízkých venkovních teplotách. V běžném provozu se vodíkový nákladní vůz osvědčil i logistické společnosti Gebrüder Weiss, která jej více než rok provozuje ve Švýcarsku pro maloobchodní distribuční dopravu.

16. 9. 2022

Japonsko patří mezí vůdčí země v rozvoji vodíkových technologií a jejich zavádění do praxe. Cesta zástupců pěti tuzemských firem do země vycházejícího slunce pak ukázala, že česká řešení přesto v některých oblastech předčí místní technologie. Proto zaujala také na veletrhu Fuel Cell Expo v Tokiu.

16. 9. 2022

Ve čtvrtek 8. září byl v námořním přístavu Eemshaven na severu Nizozemska slavnostně zahájen provoz plovoucího terminálu na zkapalněný zemní plyn (LNG). Při jeho spuštění byl přítomen i český předseda vlády Petr Fiala, neboť přinejmenším pro několik následujících měsíců se bude jednat o projekt, který je pro Českou republiku klíčový.

15. 9. 2022

Poptávka po zkapalněném zemním plynu se přesouvá z Asie do Evropy. Obchodníci jsou nyní podle šéfa provozovatele nizozemského LNG terminálu Hana Fennemy ve složité pozici, protože nabídku dostane jen ten, kdo zaplatí nejvíc.

14. 9. 2022

  • V ČR roste zájem o BioCNG, dopravci přecházejí na LNG, firmy jsou připraveny na nástup vodíku 
  • Další rozvoj a přechod k obnovitelným plynům vyžaduje podporu státu a racionální spolupráci mezi veřejnou správou a komerčním sektorem
     

Praha 14. září 2022 – Osobní automobily na vodík, nákladní vozidla na LNG nebo autobusy na CNG. Tyto a další technologie byly k vidění na Dni plynové mobility. Na akci Českého plynárenského svazu (ČPS) vystavily své expozice energetické a technologické firmy, stejně jako významní hráči v oboru automotive. Společnosti zde rovněž představily své plány na další rozšiřování infrastruktury, investice do inovací, a především do rozvoje obnovitelných plynů v dopravě.  

14. 9. 2022

Provozovatel české plynárenské přepravní soustavy Net4Gas připravuje varianty možného propojení tuzemské plynárenské infrastruktury na soustavy v sousedních zemích.

13. 9. 2022

K novému terminálu na zkapalněný zemní plyn (LNG) v nizozemském přístavu Eemshaven dnes dorazil první tanker s plynem. Informovala o tom agentura Reuters. Podle energetické společnosti Gasunie už posádka plavidla zahájila vykládku. Asi třetinu kapacity si v terminálu pronajala Česká republika.

9. 9. 2022

  • Význam plynů v dopravě v ČR roste, zvyšuje se zájem o biometan, trh se připravuje na vodík
  • Pro dosažení maximálního potenciálu plynové mobility je nezbytná podpora státu v duchu zachování technologické neutrality
     

Pouze se zapojením vodíku a biometanu splní Česká republika svoje závazky ke snižování emisí v dopravě. Nové technologie přilákaly na Den plynové mobility 2022 stovky zástupců energetických společností, odborných organizací i dodavatelů technologií. Akce Českého plynárenského svazu (ČPS) představila novinky z oblasti plynové mobility, plány jejího dalšího rozvoje a potenciál zejména obnovitelných plynů, jako jsou BioCNG, BioLNG a vodík. 

9. 9. 2022

Premiér Petr Fiala (ODS) udělal další výrazný krok k energetické nezávislosti České republiky na Rusku. S polským premiérem Mateuszem Morawieckim se dohodl na obnově příprav výstavby plynovodu Stork II. Podle Fialy je zajištění energetické bezpečnosti do budoucna pro Česko zásadní.

8. 9. 2022

Česká republika bude mít od 8. září k dispozici terminál na zkapalněný zemní plyn (LNG). Česku pomůže zajistit až třetinu roční spotřeby plynu, stát má v terminálu prostřednictvím energetické společnosti ČEZ pronajatou třetinu kapacity, tedy tři miliardy metrů krychlových plynu.Terminál vzniká v přístavu Eemshaven v Nizozemsku.

8. 9. 2022

Vídeňské domácnosti začnou příští léto zčásti svítit a topit díky vodíku. Hlavní město Rakouska se pustilo do přestavby jedné z největších plynových turbín v zemi. Část zemního plynu používaného jako palivo nahradí vodíkem.

2. 9. 2022

Dokáže Vám to akce Den plynové mobility, která se uskuteční 7. září 2022 v areálu Pražské plynárenské v Praze 4 – Michli.

Hlavním tématem letošního ročníku jsou tzv. obnovitelné plyny, konkrétně bio varianty CNG a LNG a vodík. Můžete se těšit nejen na venkovní expozice našich partnerů, ale také na zajímavé diskusní bloky, které se budou věnovat čisté mobilitě ve městech a obcích, dekarbonizaci těžké nákladní dopravy a využití zelených plynů v dopravě. Přímo na místě si budete moci prohlédnout osobní automobily a autobusy na CNG a vodík nebo tahače na LNG.

30. 8. 2022