Aktuality

V pátek začnou přípravy na plnění prvního z obou potrubí plynovodu Nord Stream 2 zemním plynem. Společnost to uvedla ve svém sdělení s tím, že práce na druhém potrubí dál pokračují. Plynovod vede z Ruska do Německa po dně Baltského moře.
 

11. 6. 2021

  • V následujícím období chce ČPS prosadit jasné podmínky pro další rozvoj plynárenské infrastruktury
  • Intenzivnější podpora využívání zemního plynu by podle ČPS měla směřovat do oblastí vytápění nebo dopravy
  • Novým předsedou Rady ČPS se stal opět Martin Slabý
     

Praha 10. června 2021 – Prosazování zemního plynu jako primární náhrady za dosluhující uhlí, dekarbonizace a přechod na nízkoemisní energetiku například s využitím vodíku či jiných alternativních plynů v rámci ČR a Evropy. To jsou některé z priorit, jež stanovili na 14. sjezdu Českého plynárenského svazu (ČPS) jeho členové novému vedení. Předsedou Rady ČPS byl do roku 2024 zvolen opět Martin Slabý, místopředsedy jsou Lukáš Pokrupa, Radek Benčík, Tomáš Varcop, Lubor Veleba, Zdeněk Bauer a Thomas Merker.  

10. 6. 2021

Ačkoliv se topná sezóna pomalu chýlí ke konci, nikdy není od věci si zajistit, že za energie dáte ze své peněženky co možná nejméně.

8. 6. 2021

Zájem o CNG neopadá ani během pandemie, naopak. Český plynárenský svaz oznámil, že loni spotřeba zemního plynu v dopravě nadále rostla, zatímco u konvenčních paliv, tedy u benzinu a nafty, došlo k poklesu. Podle Svazu dovozců automobilů bylo loni v České republice registrováno 1293 nových CNG vozů. Odhaduje se, že celkem na českých silnicích jezdí téměř 28 tisíc těchto vozidel, většina z nich je firemních.

7. 6. 2021

Do roku 2030 by mohl nahradit zemní plyn až ve čtvrtině českých domácností – tak vidí budoucnost biometanu Komora obnovitelných zdrojů energie. V čem tkví kouzlo ekologické alternativy zemního plynu a kolik za ni dnes zaplatíte?

7. 6. 2021

V evropských zemích za posledních deset let čtyřikrát vzrostl počet bioplynových stanic, které očištěním od příměsí vyrábějí biometan. Ten je obnovitelnou verzí zemního plynu, kterou lze bez překážek vtláčet do plynárenské soustavy a využít stejným způsobem jako klasický plyn. V Česku zatím funguje jedna taková stanice v Rapotíně, která je napojena na síť největšího distributora plynu GasNet. Do konce desetiletí by ale takových bioplynek mohly být dvě stovky a ročně by mohly zajistit 500 milionů kubíků biometanu.

4. 6. 2021

Mnoho domácností používá doma plyn. Jenže plyn je z drtivé většiny produktem z fosilních ložisek. Jak ekologicky topit plynem? Existují bioverze základních plynů.

3. 6. 2021

Ačkoli se dnes většina informací o vozidlech s alternativním pohonem soustředí na nástup elektromobility, část řidičů stále preferuje jinou variantu: CNG neboli stlačený zemní plyn.

3. 6. 2021

Hlavní město dokončilo hrubou stavbu nového parkovacího domu P+R v Praze na Černém Mostě. Čtyřpodlažní budova u Chlumecké ulice bude s kapacitou 880 míst největším samostatně stojícím parkovištěm v Praze.

2. 6. 2021

Doprava patří k největším zdrojům znečištění. Evropa proto hledá cesty, jak tuhle zátěž snížit. Vedle směřování k elektromobilitě mají více zezelenat také konvenční paliva. Podíl biosložky v benzinu se má od příštího roku zdvojnásobit. Pomůže to srazit emise, ale pro řidiče to může znamenat mírné zdražení.

2. 6. 2021

CNG znamená zkratku pro stlačený zemní plyn. Nejedná se tedy o rozšířené LPG – zkapalněný propan-butan. Dnes jsme svědky velké propagace, až lobby, elektromobility, nicméně uniká fakt, že je tu ještě jedna alternativa, která vám přinese větší výhody a pocit, že jste něco udělali pro ekologii.

31. 5. 2021

Největší majitel uhelných tepláren v Česku se rozhodl skončit s uhlím už v roce 2030. Skupina Veolia je ale nervózní kvůli zpochybňování využívání plynu, který pro příštích 15 až 20 let vidí jako svůj hlavní zdroj. „Alternativy jako velká tepelná čerpadla, vodík nebo fotovoltaika nám uhlí v objemech, které potřebujeme, nenahradí,“ říká v rozhovoru pro HN technický ředitel Veolia Energie Pavel Míčka. Podobně jako ostatní hráči na trhu zápasí firma s rostoucí cenou emisních povolenek: „Už nás stojí víc než uhlí.“

27. 5. 2021

  • V ČR roste počet vozidel i plnicích stanic na LNG 
  • K rychlejšímu rozvoji by pomohla investiční podpora na pořízení vozidel ze strany státu
  • LNG je v oblasti nákladní dopravy dnes jedinou smysluplnou alternativou k naftě

Mezi českými dopravci roste zájem o zkapalněný zemní plyn (LNG). Vyplývá to ze statistik Českého plynárenského svazu (ČPS), který v porovnání s prvním kvartálem minulého roku eviduje více než dvojnásobný nárůst, z tehdejších 21 na současných 52 vozidel. Ta mohou v České republice využít již tři veřejné plnicí stanice LNG. Poslední z nich byla otevřena minulý týden u Mladé Boleslavi. Podle ČPS motivují dopravce k přechodu na LNG zejména požadavky jejich zákazníků, kteří prosazují principy udržitelného podnikání (ESG). Na výraznější podporu státu se však stále čeká.

26. 5. 2021

Skupina GasNet, tuzemská jednička v distribuci zemního plynu, úspěšně zprovoznila v České republice už svou druhou mobilní veřejnou plnicí stanici na zkapalněný zemní plyn (LNG). Samoobslužná čerpací stanice se nachází v Kosmonosech u Mladé Boleslavi, v bezprostřední blízkosti dálnice D10 a hlavního závodu Škoda Auto. Řidičům nákladních vozů na LNG je tato moderní a ekologická technologie k dispozici non-stop. Bezproblémově zde natankují všechny značky nákladních aut s pohonem na LNG.

25. 5. 2021

Místo uhlí by měla v kotlích většiny českých tepláren do deseti let hořet biomasa, odpady anebo zemní plyn. Podniky jsou k tomu tlačeny mimo jiné čím dál vyššími cenami emisních povolenek. Některé teplárny už cestu k ekologizaci nastoupily samy. Většině by ale v příštích letech měly k proměně pomoci peníze z Modernizačního fondu - žádat o ně mohou od pondělí. Cílem je výrazně nižší produkce emisí a tím pádem i levnější provoz tepláren.

25. 5. 2021

Hodonínská těžařská společnost MND mění strategii v průzkumu a těžbě ropy. Důvodem jsou například neustálé výkyvy cen ropy a plynu, které dopadají negativně na hospodaření firmy.

20. 5. 2021

Poznejte rozdíl mezi revizí a kontrolou plynového kotle, i na koho se vztahují. Pro zákazníky innogy máme kontroly bez starostí.

20. 5. 2021

ÚHEL POHLEDU: Vozy na CNG (stlačený zemní plyn) mají být důležitou součástí přechodu české dopravy na nízkoemisní provoz. Počítá se s tím, že do roku 2030 bude každé desáté auto jezdit na zemní plyn. Mezi hlavní výhody patří i nižší emise skleníkových plynů i škodlivých látek. Bohužel rozšíření je trochu jiné, než se plánovalo.
 

18. 5. 2021

Ropné a další společnosti staví projekty na zachytávání a ukládání oxidu uhličitého do vyčerpaných úložišť zemního plynu. Nizozemci poskytnou na výstavbu systému v Rotterdamu dotaci 2,1 miliardy eur.

17. 5. 2021

Český plynárenský svaz už 100 let sdružuje firmy a instituce působící v plynárenství a souvisejících oborech.

14. 5. 2021