Aktuality

Intenzivní těžba ropy a plynu z břidličných formací otevřela Spojeným státům nové možnosti, přičemž prozkoumané zásoby těchto komodit v zemi v posledních letech prudce rostou. Podle dat vládní agentury zásoby ropy a plynu v USA předloni opět vzrostly, a to na nové historické maximum.

17. 1. 2020


 

Kdo plánuje vyměnit ve svém rodinném domě starý kotel na tuhá paliva, nemusí prakticky sáhnout na své úspory. Vedle takzvané kotlíkové dotace může na pořízení kotle a jeho montáž získat i půjčku od města.
 

16. 1. 2020

Karlovarský kraj chce získat dotace na nákup autobusů na stlačený plyn CNG pro veřejnou dopravu v kraji. Celkem by chtěl nakoupit až 150 nízkoemisních autobusů.

15. 1. 2020

Společnost DHL Supply Chain zařadila do svého vozového parku dva nové tahače Scania 410 CNG s pohonem na stlačený zemní plyn. Ekologické soupravy najezdí 10 000 km měsíčně. V porovnání s konvenčním nákladním vozidlem Euro 6 vypustí do ovzduší o 15 % méně emisí.

14. 1. 2020

Největší vliv mají domácnosti, doprava a v některých lokalitách průmyslové zdroje, říkají výsledky nejnovější analýzy příčin znečištění ovzduší v ČR. Za přibližně polovinu znečištění v oblastech s překročeným imisním limitem jsou zodpovědné české zdroje, druhou polovinu způsobují přeshraniční vlivy.

13. 1. 2020

Stovky tisíc domácností budou muset do dvou let vyměnit své staré kotle na tuhá paliva. Pokud by je dále používaly, hrozí jim za půldruhého roku pokuta 50 tisíc korun.

10. 1. 2020

Varianty Kamiq G-Tec a Scala G-Tec s ekologickými a úspornými motory uzpůsobenými k provozu na zemní plyn, představené v září na autosalonu IAA 2019 ve Frankfurtu, je možné již rezervovat v oficiálním konfigurátoru. U autorizovaných prodejců budou vozy k dispozici v prvním čtvrtletí 2020.

9. 1. 2020


 

Americký prezident Donald Trump podepsal zákon umožňující uvalit sankce na podniky spojené s výstavbou plynovodu Nord Stream 2. Ten má přivádět plyn z Ruska do Německa a Česká republika k němu bude připojena plynovodem Eugal. Moskva Trumpův krok odsoudila a uvedla, že brání ostatním zemím v rozvoji vlastní ekonomiky. Nevoli dala najevo také Evropská unie, se sankcemi nesouhlasí ani Německo.
 

8. 1. 2020

Společnost GasNet provozuje v Česku distribuční plynárenskou soustavu a chce využít svou síť také pro zavádění zkapalněného zemního plynu jako paliva pro kamiony. Řadu zkušeností v této oblasti získala v zahraničí a v současnosti připravuje budování LNG čerpacích stanic i u nás. "Nacházíme se v určitém přelomovém období, ve kterém všichni účastníci musí řešit řadu neznámých," říká Filip Dostál z GasNetu k zavádění LNG pro kamionovou dopravu v Česku.

19. 12. 2019

Inovovat plynárenskou infrastrukturu s cílem podpořit dekarbonizaci a rozvíjet využívání nových zdrojů, jako je vodík či biometan. To je zadání, jež vyplynulo z 26. Podzimní plynárenské konference na téma „Strategická role plynů“, která se konala 11. a 12. listopadu v Praze. K jeho splnění mají podle odborníků vést rozsáhlé investice v řádech desítek miliard korun. Český plynárenský svaz (ČPS) letos slaví sto let od svého založení a při této příležitosti také pokřtil výpravnou publikaci s názvem „Významné milníky stoleté historie Českého plynárenského svazu“. Generálním partnerem konference byl NET4GAS, s.r.o.

18. 12. 2019

Možná to je tím, že tento český génius nenavštívil výzkumnou společnost MemBrain ve Stráži pod Ralskem ani ČOV v České Lípě. Společnost MemBrain se totiž pyšní tím, že jako jediná česká firma dotáhla do fáze realizace vlastní postup úpravy bioplynu na vysoce kvalitní bioCNG plyn vhodný pro motorová vozidla i pro distribuci v sítích zemního plynu. Česká Lípa je prvním okresním městem, kde se postup úspěšně ověřuje.

16. 12. 2019

Estonský Tallinn uzavřel výběrové řízení na dodávku 100 nových plynových autobusů. Vítězem soutěže se stal Solaris Bus & Coach, pro který zakázka představuje druhou největší jednorázovou objednávku plynových autobusů v historii. Větší už byl jenom kontrakt pro ostravský DP na 105 autobusů realizovaný v roce 2015.

13. 12. 2019

Již před rokem byl zrealizován pilotní projekt s názvem Cirkulární doprava v  Brně, jehož předmětem bylo využití biometanu vznikajícího při zpracování čistírenských kalů k  pohonu městského autobusu.

12. 12. 2019

Ostrava se od července příštího roku stane prvním českým městem, kde budou v městské hromadné dopravě jezdit dvoupatrové autobusy, takzvané doubledeckery. Dvě vozidla s pohonem na stlačený zemní plyn (CNG) dodá Dopravnímu podniku Ostrava (DPO) společnost Scania, která vyhrála výběrové řízení.

10. 12. 2019

Evropská komise pod vedením Ursuly von der Leyenové, která začne svou práci 1. prosince letošního roku, bude bojovat za zpřísnění politiky EU v oblasti změny klimatu a zemní plyn považuje za svého spojence, jak uvedl vysoce postavený úředník EU na konferenci v Kolíně nad Rýnem.

9. 12. 2019

Ačkoliv leží na odlišné straně hranice, trápí je stejný problém. Česko-polská příhraniční města bojují se zhoršenou kvalitou ovzduší. Bohumín, jehož obyvatelé jsou také dlouhodobě vystaveni znečištěnému vzduchu, proto oslovil partnery z okolí, aby v boji proti špatnému ovzduší spojili síly.

6. 12. 2019

Každoroční Podzimní plynárenská konference shrnuje vše, co se týká uplatnění zemního plynu a budoucího vývoje plynárenství. Současné dění na nejvyšší evropské úrovni přináší občas řadu rozporuplných informací. Přesto je zřejmé, že si plynárenství i v následujcících dvaceti letech udrží svůj podíl v energetickém mixu.

5. 12. 2019

Praha - Někteří dodavatelé zvýší v příštích měsících cenu elektřiny pro část domácností, za plyn si lidé naopak nepřiplatí. Vyplývá to z vyjádření většiny prodejců, které oslovila ČTK. Firmy upozorňují, že velkoobchodní ceny elektřiny se drží na relativně vysokých úrovních a v posledních letech rostly. U plynu je podle nich situace stabilizovanější a změna ceníků není nutná.

4. 12. 2019

Na českých silnicích začneme potkávat kamiony poháněné zkapalněným zemním plynem během několika let. Oproti běžné naftě vzniká při spalování LNG v motoru méně škodlivých emisí a díky nižší spotřební dani a spotřebě paliva je provoz vozidla na plyn i levnější. Nicméně k zavedení tohoto šetrnějšího paliva do nákladní silniční dopravy zbývá ještě vykonat kus práce, zdůrazňuje Filip Dostál ze společnosti GasNet. Ta v Česku provozuje distribuční plynárenskou soustavu a LNG testuje.

2. 12. 2019

Dopravní infrastruktura Evropské unie umožňuje bezproblémový tok zboží, služeb a lidí po celém kontinentu. Kamiony, vlaky, lodě a letadla každý den přepraví miliony tun nákladu. Zejména silniční nákladní doprava se dnes stará o převážnou část přepravy zboží, a je proto páteří celé kontinentální ekonomiky. Závislost na ropě však do budoucna zároveň představuje jedno z jejích slabých míst.

28. 11. 2019