Aktuality

Po více než půl století bude na vodu spuštěna následovnice obdivovaného luxusního plovoucího hotelu. Tentokrát s pohonem LNG - zkapalněný zemní plyn.

17. 9. 2019

Málokdo by uvěřil tomu, že Český plynárenský svaz hájí zájmy profesionálů už rovné století. Ale je to tak. Významné výročí provází nespočet aktivit, jež míří nejen k tomu, aby mělo plynárenství seriózní nástupce v nové generaci odborníků, aby se široká veřejnost podívala do zákulisí světa, jež generuje teplo domova, ale také k tomu, aby se Česká republika podílela smysluplným způsobem na ozdravění životního prostředí, rozumně zacházela se zdroji a principy cirkulární ekonomiky se staly vlastní každému z nás. Ing. Lenka Kovačovská, Ph.D., řídí Český plynárenský svaz a její názory jsou jasné:

13. 9. 2019

Hlavní město plánuje od října příštího roku zakázat topení uhlím, uhelnými briketami a koksem v kamnech a v kotlích, které spadají do nejnižších dvou emisních tříd z pěti možných. Návrh městské vyhlášky dnes schválili radní, musí ho ještě odsouhlasit zastupitelstvo. Kotle emisní třídy jedna a dva se od roku 2014 nesmí prodávat, od září roku 2022 bude jejich provoz zakázán v celé republice. Magistrát odhaduje, že je v Praze využívají stovky domácností.

11. 9. 2019

V září a říjnu odstartuje ve sedmi krajích České republiky třetí a zároveň poslední vlna takzvaných kotlíkových dotací. Nově mohou lidé ve třech krajích získat také kotlíkovou půjčku, která má domácnostem bez úspor či s nízkými příjmy pomoci financovat nákup ekologického kotle. Kdo stále provozuje kotel na pevná paliva první či druhé třídy s ručním přikládáním, neměl by s přípravou žádosti dlouho otálet. Od září roku 2022 již lidé nesmějí nevyhovující kotle provozovat a za porušení tohoto nařízení hrozí vysoká pokuta.

10. 9. 2019

Díky cenám zemního plynu pohybujícím se na desetiletém minimu jsou jeho evropské zásoby výrazně větší, než bývá v tuto roční dobu obvyklé. Tento fakt může mít politické pozadí, neboť zákonodárci myslí na bezpečnost dodávek.

6. 9. 2019

Cirkulární doprava, to je projekt, který by mohl změnit ekologický pohled na pohon městské hromadné dopravy u nás. Základní myšlenkou je využití biometanu vzniklého z biologicky rozložitelných odpadů jako palivo pro autobusy. První testování tzv. BioCNG pohonu proběhlo v Brně na podzim loňského roku ve spolupráci s Dopravním podnikem Brno a výsledky dopadly nad očekávání. Samotná myšlenka projektu i vliv na životní prostředí oslovilo také odbornou porotu soutěže E.ON Energy Globe, která poslala projekt s názvem Cirkulární doprava do finále. Tam o celkovém umístnění teď rozhodne široká veřejnost svým hlasováním. 

5. 9. 2019

Žatec - Revitalizaci městských parků připravuje žatecká radnice. Radní v srpnu schválili zadávací dokumentaci na výběr zpracovatele studie, který bude znám během letošního podzimu.

3. 9. 2019

Česká republika má příležitost stát se aktivním členem Světové energetické rady (World Energy Council - WEC). S tímto cílem pořádá Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR ČR) jednání odborné veřejnosti, státní správy a zástupců této největší světové organizace sdružující energetické experty. Podle loňského vydání jejího žebříčku World Energy Trilemma, který řadí země podle toho, jak si vedou v oblasti trvalé udržitelnosti a energetické hospodárnosti, se Česká republika umístila ve světě na 21. místě. Nejlépe uspěla v oblasti energetického kapitálu, kde dosáhla osmého místa. V oblasti energetické bezpečnosti byla na 14. místě. Naopak rezervy měla v oblasti udržitelnost životního prostředí, kde skončila na 74. místě.

2. 9. 2019

Plynové kondenzační kotle jsou úsporné a snadno ovladatelné. To zjistíme ve chvíli, kdy opustíme staré kotle na tuhá paliva. Odpadne nám totiž mnoho manuální práce, v domě získáme více místa a původní skladovací prostory využijeme třeba na relaxační saunu.

30. 8. 2019

Navzdory iniciativám posledních let automobily na zemní plyn (CNG) produkují během svého životního cyklu nejméně skleníkových plynů. V současné době nabízejí nejlepší klimatickou rovnováhu ze všech dostupných typů pohonů. Bilanci spočetla výzkumná společnost Joanneum Research.

29. 8. 2019

Příjemným bonusem pro majitele vozů na stlačený zemní plyn bude nově sleva 500 Kč na roční dálniční poplatek. K dalším výhodám patří též výrazně nižší spotřební daň ve srovnání s benzínem, což metr krychlový CNG zlevňuje o 11 korun. OSVČ a firmy mohou též využívat slevu 2 Kč za kilogram CNG, a to nově v největší síti plnicích stanic v Česku. Přečtěte si souhrn důvodů, proč se CNG vyplatí.

28. 8. 2019

Důvěra v dieselové motory, jíž před čtyřmi lety mohutně otřásla aféra Dieselgate, se pravděpodobně už nikdy neobnoví. Jakým ekologickým palivem je však možné naftu či benzín nahradit? Zajímavou alternativou k elektromobilům, které stále ještě odrazují vysokou pořizovací cenou, limitujícím dojezdem a nedostatečnou sítí dobíjecích stanic, je bezesporu stlačený zemní plyn (CNG). Jeho nespornou výhodou jsou vedle ekologického přínosu také poloviční náklady na pohonné hmoty oproti konvenčním palivům. Potvrzuje to i rostoucí zájem českých motoristů o něj.

28. 8. 2019

Praze nebo Ostravě mohou majitelé ekologických aut parkovat v modrých zónách zdarma. Nyní pravděpodobně získají další úlevu. Od příštího roku si vlastníci elektromobilů a vozů na vodík nebudou muset kupovat dálniční známku. Slevu získají také automobily s motorem na zemní plyn a biometan (CNG). Stát se tak snaží rozhýbat prodeje aut na "zelený" pohon, v nichž Česko zaostává za cizinou.

26. 8. 2019

Využívání zkapalněného zemního plynu (LNG) českými dopravci zatím brání nedostatek stanic a pořizovací cena nákladních vozů na toto palivo, která je vyšší než u jejich naftových verzí. I přesto se LNG již brzy může stát zajímavou příležitostí, a to především z pohledu ekonomiky provozu. Na dnešní tiskovém setkání pořádaném Českým plynárenským svazem (ČPS) to řekl generální tajemník Sdružení automobilových dopravců Česmad Bohemia Vojtěch Hromíř.

26. 8. 2019

Další zlepšení stavu ovzduší v České republice. To je hlavní cíl třetí vlny programu tzv. kotlíkových dotací, která odstartovala počátkem letošního dubna. Ve hře je tentokrát 3,125 miliardy Kč. Jak připomíná Lenka Kovačovská, výkonná ředitelka Českého plynárenského svazu, lidé mají poslední možnost získat dotaci až 127 500 Kč na výměnu starých kotlů na tuhá paliva za ekologické zdroje vytápění.

23. 8. 2019


 

Počet vozidel na stlačený zemní plyn (CNG) na českých silnicích roste. Jezdí jich na nich již více než 23 tisíc, z toho přes 1300 autobusů. Je to o čtvrtinu víc než v roce 2017. Auta poháněná CNG ve srovnání s naftovými motory vypouštějí o 90 procent méně emisí oxidu dusíku a o čtvrtinu méně oxidu uhličitého než motory benzinové, jejich provoz je i mnohem levnější.
 

23. 8. 2019

Ostrava je podle mezinárodního srovnání kvality ovzduší osmým nejvíce znečištěným městem v Evropské unii. Mohou za to lokální topeniště, průmysl, ale také znečišťování ovzduší z Polska. Problém je nejen tamní průmysl, ale také uhelné elektrárny, které vyrábí až osmdesát procent energie a tepla. Uhlí je také nejčastějším zdrojem vytápění v polských domácnostech. Ostravsko v pondělí navštívil ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD), který chce o zmírnění dopadů na životní prostředí jednat s polskou stranou.

22. 8. 2019

Stlačený zemní plyn (CNG) v současné době představuje nejdostupnější variantu alternativního pohonu u osobních i nákladních automobilů a autobusů. Vozy na CNG vykazují velmi nízké hodnoty emisí oxidů dusíku (NOx), pevných prachových částic (PM) a karcinogenních uhlovodíků (PAU). To jsou škodliviny s nejhorším dopadem na lidské zdraví, které produkují běžné automobily. Ve srovnání s benzinovými motory vzniká spalováním CNG téměř o čtvrtinu méně oxidu uhličitého (CO2), v porovnání s motory na naftu je zase možné až 90% snížení emisí NOx. Motor má navíc i tišší chod.

21. 8. 2019

Se zpožděním se na trh dostala kompletně přepracovaná Škoda Octavia na zemní plyn (CNG). Nabízí větší výkon, delší dojezd na plyn a bohatší výbavu než předchůdkyně. Otázka samozřejmě zní, zda má smysl si tohle auto pořídit, když do roka dorazí na trh kompletně nová Octavia.

 

21. 8. 2019

Poslanci nedávno schválili návrh zákona, který přináší další výhody majitelům vozů na stlačený zemní plyn (CNG).

15. 8. 2019