Aktuality

Letošní mírná zima žene ceny plynu k historickým minimům i v měsících, kdy by cena měla naopak stoupat. Přebytek plynu je všude na světě, takže chybí odbytiště. Američané dokonce plyn naprázdno pálí.

24. 2. 2020

Plná polovina všech kotlů na tuhá paliva v ČR se bude muset do září 2022 vyměnit. Jde totiž o kotle první a druhé emisní třídy, které od uvedeného data nebudou moci být v provozu, a pokud by je někdo provozoval i nadále, hrozí mu pokuta 50 tisíc korun.

14. 2. 2020

Češi v posledních letech více zprovozňují nevyužívané přípojky zemního plynu. ČTK to dnes řekl mluvčí společnosti GasNet Pavel Zajíc. Firma je největším distributorem plynu v ČR. Zajíc uvedl, že zatímco v roce 2016 začali lidé znovu využívat necelých 1000 plynových přípojek, loni to bylo 9600. Za poslední tři roky dohromady jde o více než 21.000 přípojek, sdělil. Důvodem trendu je podle firmy výstavba nových rodinných domů v dříve plynofikovaných lokalitách a také fungující kotlíkové dotace.

13. 2. 2020

Premiér Spojeného království Boris Johnson v úterý novinářům představil program další konference OSN o klimatu (COP 26), která se uskuteční letos v listopadu v Glasgowě. Během tohoto summitu se bude projednávat záměr vlády urychlit plán ukončit prodeje aut se spalovacím motorem, který Britové představili v roce 2017. Nově by se konvenčně poháněné automobily měly na území Commonwealthu přestat prodávat už v roce 2035, což je o pět let dříve, než bylo původně zamýšleno.

12. 2. 2020

Scania pro těžkou přepravu přepracovala třináctilitrový motor s výkonem 301 kW. Může používat stlačený či zkapalněný plyn.

11. 2. 2020

Inspektoři České obchodní inspekce (ČOI) loni odebrali celkem 2 668 vzorků všech druhů paliv u veřejných čerpacích stanic v České republice. Z hlediska jakosti nevyhovovalo příslušným normám pouhých 0,7 % z nich, což je ještě o 0,4 procentního bodu méně než v roce 2018. Paliva na českých čerpacích stanicích tak vykazují nejméně závad v historii kontrol. Jsou také v rámci EU kvalitativně nadprůměrná. Nejlepší výsledky mají tradičně alternativní paliva. Všechny kontrolované vzorky stlačeného zemního plynu (CNG) byly loni bez závad, u zkapalněného ropného plynu (LPG) nevyhověl jediný vzorek. Čeští motoristé rovněž stále více preferují prémiová paliva.

10. 2. 2020

  • Zemní plyn se v ČR prosazuje v osobní i nákladní dopravě
  • V ČR jsou v provozu první nákladní vozy na LNG, další firmy o technologii vážně uvažují

Praha 10. února 2020 – Spotřeba zemního plynu v dopravě se v ČR za rok 2019 meziročně zvýšila o více než 20 % na rekordních 91,3 milionu metrů krychlových. Aktuálně jezdí po českých silnicích přes 25 tisíc vozidel na stlačený zemní plyn (CNG), pro které je k dispozici již více než 200 plnicích stanic. V loňském roce se vůbec poprvé v běžném provozu objevily nákladní vozy na zkapalněný zemní plyn (LNG).

10. 2. 2020

Společnost Gebrüder Weiss používá nově od počátku roku 2020 dva nákladní vozy poháněné LNG (Liquefied Natural Gas). Vozidla jezdí každý den na trase mezi německým Löhne a rakouským Salzburkem.

7. 2. 2020

ÚSTÍ NAD LABEM:

Rozhodnutí o poskytnutí peněz na tzv. kotlíkové půjčky, které lidé splácejí obcím, předal včera ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) při návštěvě kraje dalším deseti starostům. Celkem zatím bylo v kraji tímto způsobem od loňska podpořeno 74 měst a obcí 156 miliony korun.

6. 2. 2020

Spojené státy v posledních let prudce navyšují těžbu zemního plynu a s výstavbou nových terminálů na jeho zkapalňování se zemi rozšiřují kapacity pro jeho vývoz do takřka libovolné destinace. Podle odhadů tamní vládní agentury by se čistý vývoz plynu ze země měl do doku 2021 téměř zdvojnásobit.

5. 2. 2020

Mikroskopické prachové částice jsou neviditelný zabiják. Podle statistik tu kvůli prachu v ovzduší zemře ročně zhruba pět tisíc lidí. Velkým zdrojem těchto emisí jsou domácí topeniště, do úhrnu přispívají 78 procenty. A proto, i když nynější třetí vlna kotlíkových dotací byla dlouho avizovaná jako poslední, bude stát v podpoře výměny starých kotlů pokračovat.

4. 2. 2020

Ministr životního prostředí Richard Brabec schválil finanční podporu ve výši 436 milionů korun více než dvěma stům projektů, které pomohou zlepšit kvalitu ovzduší a řešit následky klimatické změny. Největší část peněz pokryje žádosti o bezúročné půjčky na výměnu starých neekologických kotlů, které pro velký zájem ze strany obcí i občanů čekaly v zásobníku projektů. Miliony korun pošle rezort životního prostředí městům a obcím také na nákup ekologických vozidel, zajištění zdrojů pitné vody či na výzkum adaptačních technologií mírnících dopad klimatické změny.

3. 2. 2020

Během ranní dopravní špičky se ulicemi Jihlavy proplétá cyklista. Okolní provoz mu nedělá problémy jen do té chvíle, kdy přímo před ním vyjede ze zastávky naftový autobus. Oblak kouře není nic, co by korespondovalo se zdraví prospěšnou jízdou na kole.

31. 1. 2020

Podle všech ukazatelů se ovzduší v Ostravě dlouhodobě významně zlepšuje. Výsledky, které hodnotí kvalitu ovzduší za rok 2019, jsou nejlepší za posledních pět let.

29. 1. 2020

  • Německý ADAC srovnal v rámci EcoTestu desítky nových aut
  • Na špici se umístily vozy jezdící na stlačený zemní plyn, ale i hybridy
  • Škoda je se svou Fabií ve druhé desítce díky motoru 1.0 TSI
  • V žebříčku uspěly i diesely, propadla velká SUV a sporťáky
28. 1. 2020

Vlastníte-li kotel starší patnácti let, odpovědi na tuto úvodní otázku se v nejbližší době nevyhnete. Zpřísněné požadavky na provoz tepelné techniky umožňují až na malé výjimky pořízení jen kondenzačních kotlů.

27. 1. 2020

Se snahou snížit emise se pojí zejména rozvoj elektromobility. Přinejmenším dočasné řešení by však mohl nabídnout i  zkapalněný zemní plyn (LNG), který je vhodný pro kamiony, kde zatím elektrický pohon zůstává v plenkách.

24. 1. 2020

Intenzivní těžba ropy a plynu z břidličných formací otevřela Spojeným státům nové možnosti, přičemž prozkoumané zásoby těchto komodit v zemi v posledních letech prudce rostou. Podle dat vládní agentury zásoby ropy a plynu v USA předloni opět vzrostly, a to na nové historické maximum.

17. 1. 2020


 

Kdo plánuje vyměnit ve svém rodinném domě starý kotel na tuhá paliva, nemusí prakticky sáhnout na své úspory. Vedle takzvané kotlíkové dotace může na pořízení kotle a jeho montáž získat i půjčku od města.
 

16. 1. 2020

Karlovarský kraj chce získat dotace na nákup autobusů na stlačený plyn CNG pro veřejnou dopravu v kraji. Celkem by chtěl nakoupit až 150 nízkoemisních autobusů.

15. 1. 2020