Aktuality

Zatímco projekty s fosilními palivy jsou teoreticky vyloučeny z financování ze strany EU, zemní plyn bude i nadále hrát klíčovou roli při nahrazování uhlí a přitom bude pomáhat budovat vodíkovou infrastrukturu s minimálními náklady. Prohlásil to šéf EU pro změnu klimatu Frans Timmermans.

2. 6. 2020

Nízké ceny plynu na velkoobchodních trzích na letní měsíce mají zajistit v Německu významný přechod ve spotřebě paliva pro výrobu elektřiny, a to směrem od spalování uhlí k zemnímu plynu. Ceny zemního plynu jsou natolik příznivé, že by plynové elektrárny mohly vytlačovat i hnědouhelné elektrárny.

2. 6. 2020

Základní přehled o aktuálním stavu přijatých žádostí v rámci III. výzvy takzvaných kotlíkových dotací ve Středočeském kraji nepřináší jen textové informace na webových stránkách krajského úřadu (i s tabulkou, již pravidelně k 15. dni v měsíci aktualizuje odbor řízení dotačních projektů). Právě kotlíkovým dotacím se věnují také grafické podklady – nová aplikace na mapovém portálu Středočeského kraje.

1. 6. 2020

Dalších 119,7 milionu korun. Tuto částku získal Jihočeský kraj k navýšení finančních prostředků pro III. kolo kotlíkových dotací z programu Nová zelená úsporám – Adaptační a mitigační opatření.

1. 6. 2020

Relativně velké množství firem v Česku začíná do své logistiky zapojovat automobily s pohonem na stlačený zemní plyn (CNG). Postupně vzrůstá i počet plnicích stanic, kterých je po celé republice už více než 400.

29. 5. 2020

Statisíce domácností si musí ve svém domě do září 2022 vyměnit svůj starý kotel na tuhá paliva za ekologičtější vytápění. V Praze ovšem tento termín vyprší už letos na podzim. Kdo to nesplní, může dostat citelnou pokutu.

29. 5. 2020

Jihomoravský kraj schválil v rámci třetí části výzvy dalších 177 žádostí o kotlíkové dotace.

28. 5. 2020

Skupina osmi členských zemí EU spojila své síly aby se pokusila obhájit roli zemního plynu v klimaticky neutrální Evropě. Jak konstatuje Euractiv, nejde o snahu jej udržet dlouhodobě, ale o vyjádření obav z rychlosti odchodu od zemního plynu.

28. 5. 2020


 

Na pravidelnou kontrolu komínu by měli majitelé domů pamatovat každý rok hned po skončení topné sezony. Ne zřídka se totiž stane, že právě revize komínu ukáže na možné problémy a nebezpečí dalšího používání. Pak obvykle kominík či jiný odborník doporučí nejpoužívanější způsob opravy, kterou je tzv. vložkování komínů.

27. 5. 2020

COVID-19 může být katalyzátorem změn, říká Michal Šnobr

27. 5. 2020

Pohon městské hromadné dopravy na biometan funguje již několik let ve Finsku, Norsku, Švédsku, Německu, Polsku, Francii, Velké Británii nebo také v Indii. Nyní se k těmto zemím připojí i Česko. 

25. 5. 2020

PARDUBICKÝ KRAJ – Celý kraj se má rozvíjet rovnoměrně, lidé mají mít stejné možnosti a výhody v kterékoli části území. Kotlíkové dotace toto kritérium splňují na sto procent. Další žadatelé budou podpořeni v letošním roce. Ukončení příjmu žádostí je 30. října 2020, tedy pátá výzva Kotlíkových dotací stále trvá.

25. 5. 2020

Pohonnou hmotu, kterou mnozí odborníci považují za palivo budoucnosti, aktuálně ve své celorepublikové síti plnicích stanic CNG testuje energetická skupina innogy. Potřebný biometan innogy získává z biologicky rozložitelného odpadu z Energetického centra recyklace (ECR) Rapotín, které patří do holdingu Energy financial group.

22. 5. 2020

Zlínský kraj přidělí dotace na výměnu kotlů pěti stovkám žadatelů, kteří vloni neuspěli se svou žádostí. Kraj totiž na poskytnutí takzvaných kotlíkových dotací obdržel od státu další finanční prostředky, a to 63 milionů korun. ČTK to dnes sdělila v tiskové zprávě mluvčí hejtmanství Adéla Kousalová.

21. 5. 2020

Instalace moderních systémů se v dnešní době stávají nezbytností a přinášejí efekt jak uživatelům, tak celé společnosti.

20. 5. 2020

Výroba elektřiny z uhlí poklesla ve Spojených státech amerických v minulém roce na nejnižší hodnotu za posledních 42 let. Podle dat zveřejněných americkým ministerstvem pro energetiku se jedná o meziroční pokles o 16 %.

20. 5. 2020

Minulý rok na podzim založili čtyři studenti Vítězslav Beran, Lukáš Kovář, Jan Přindiš a Vítězslav Bulva z Vyšší odborné školy a Střední školy technické v České Třebové studentskou firmu Louťáci. A už mají za sebou první, nemalé úspěchy. Ani ne za půl roku vymysleli, zkonstruovali a naprogramovali mobilní modul, který umí monitorovat znečištění ovzduší.

19. 5. 2020

Česká vláda na svém zasedání 27.4.2020 schválila aktualizaci Národního akčního plánu čisté mobility. Je na ní dobře vidět, že jde jen o cár papíru zcela odtržený od reality.

14. 5. 2020

Energetické centrum recyklace Rapotín na Šumpersku začalo vtláčet biometan přímo do plynárenské sítě. Česká republika tak s jarem přivítala „první vlaštovku“ na cestě ke snížení emisí skleníkových plynů a k lepšímu životnímu prostředí. 

13. 5. 2020

Podle nedávno dokončené studie by mohla první městská bioplynová stanice vzniknout u spalovny v Malešicích. Financování i provoz výroby biometanu by řešily Pražské služby, které spalovnu provozují a nyní vozí biologický odpad ke zpracování jinam. „Náklady odhadujeme na 700 až 800 milionů korun, záleží na technologiích. S přídavnými zařízeními by to mohla být až jedna miliarda, ale samozřejmě budu rád, pokud to bude méně,“ řekl deníku E15 náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN), který má projekt na starost.
 

13. 5. 2020