Aktuality

Vláda připravuje dlouhodobá opatření na útlum využití hnědého uhlí pro vytápění v kotlích do 300 kW. Nyní je ve stádiu analýzy možností a případných dopadů.

13. 11. 2019

Praha - Modernizace české plynárenské sítě v nejbližších deseti až 15 letech stát desítky miliard korun. Na tradiční podzimní plynárenské konferenci v Praze to řekl předseda rady Českého plynárenského svazu Martin Slabý. Náměstek ministra průmyslu a obchodu (MPO) René Neděla v rozhovoru s ČTK označil za zvláštní, že Evropská komise vyškrtla dva české projekty Stork 2 a BACI z prioritních infrastrukturních staveb.

12. 11. 2019

Český online supermarket Rohlik.cz od 5. listopadu spustil test s názvem “Lepší život jednou provždy.” Přes něj se zákazníci dozvědí, kolik času, kilometrů nebo emisí ušetřili za poslední rok oproti nákupům v kamenných obchodech. Čísla test spočítá na základě nákupní historie a návyků. 

8. 11. 2019

Bioodpady představují pro české odpadové hospodářství spíše problém, v zahraničí už jsou ale dlouhou dobu součástí receptu pro udržitelnou a ekologickou dopravu: z bioplynu se vyrábí biometan, který se používá jako palivo. Stejný potenciál mají i pražské bioodpady, které by v budoucnu mohly pohánět flotilu Pražských služeb a autobusů MHD v Praze.

7. 11. 2019

Přes padesát tisíc kotlů v Česku pouští do vzduchu díky kotlíkovým dotacím mnohem méně škodlivých látek než jejich předchůdci, většinou spalující uhlí. Skoro stejný počet má přibýt. Příspěvky na jejich pořízení se tento týden přidělují naposledy. V pondělí je rozdělovala Praha, ve středu a ve čtvrtek Vysočina a Jihomoravský kraj. S nimi dotace na ekologičtější způsoby vytápění po čtyřech letech skončí.

31. 10. 2019

Přestože se těžba plynu v Evropě postupně snižuje, jsou evropské zásobníky plynu před zimou na rekordně vysokých úrovních. Pomohly především cenové rozdíly u jednotlivých kontraktů na dodávky plynu a rekordní dovozy plynu z USA. ENTSOG přesto nevylučuje možné problémy s dodávkami na jihovýchodě Evropy. 

30. 10. 2019

  • V Praze bude diskutovat přes 300 tuzemských i zahraničních odborníků z oblasti energetiky
  • Druhý den konference nabídne možnost výběru z několika paralelních programů
  • Zájemci o poslední volná místa se mohou registrovat do 26. 10. 2019

Praha 16. října 2019 – Podzimní plynárenská konference, tradičně organizovaná Českým plynárenským svazem (ČPS), se uskuteční ve dnech 11. a 12. listopadu v Praze. Před více než 300 účastníky vystoupí několik desítek řečníků z řad představitelů státní správy, evropských institucí a vrcholového managementu energetických firem. Záštitu nad 26. ročníkem tohoto prestižního setkání převzali: MPO, MŽP, ERÚ a HK ČR. Generálním sponzorem konference je společnost NET4GAS.

16. 10. 2019

Už za dva týdny se v Rapotíně na Šumpersku rozjede první výrobna biometanu v Česku. Plynu, který má stejné vlastnosti jako zemní plyn z Ruska či odjinud, a může ho tedy nahradit. V pokročilé formě je dokonce čistější než klasický fosilní plyn. Pro plynárenský byznys by to mohla být do budoucna jedna z cest, jak konkurovat obnovitelným zdrojům.

 

10. 10. 2019

Síť čerpacích stanic v Česku se letos opět rozrostla. Podle údajů Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) je jich v tuzemsku celkem 7079, což je nový rekord. Veřejných čerpacích stanic, které jsou dostupné běžnému motoristovi, je v Česku aktuálně 4 006 a jejich počet roste již dvanáctým rokem v řadě. Standardních čerpacích stanic s prodejem benzínu a nafty letos ale ubylo. Přibývají totiž hlavně plnicí stanice CNG, kterých MPO od února eviduje 13 nových.

9. 10. 2019

Ministerstvo dopravy podpoří z Operačního programu doprava (OPD) výstavbu plnicích stanic na zkapalněný zemní plyn (LNG). Za tímto účelem je z evropských prostředků vyčleněno 50 miliónů korun v rámci podpory infrastruktury pro alternativní paliva.

8. 10. 2019

Krátký rozhovor s Lenkou Kovačovskou, výkonnou ředitelkou ČPS

7. 10. 2019

Nejlepší účastníci závodu Škoda Economy Run zvládají dosáhnout i na výrazně lepší hodnoty spotřeby než jsou ty uvedené v technické dokumentaci vozu.

4. 10. 2019

Český plynárenský svaz (ČPS) a Slovenský plynárenský a naftový zväz (SPNZ) spojily síly a představily společné stanovisko k pozici zemního plynu v energetickém mixu na workshopu pro české a slovenské europoslance v Bruselu.

4. 10. 2019 

Při plánování dovolené je důležité si ze všeho nejdříve ujasnit, jaký druh dovolené vlastně chceme. Když už máme jasno, plánujeme a intenzivně hledáme tak, abychom si ji užili na maximum a zároveň aby nás dovolená vyšla finančně co možná nejméně. Pomoc s úsporou finančních nákladů vynaložených za dovolenou lze přitom najít tam, kde by to většina z nás nečekala.

3. 10. 2019

Auto na plyn. Napadlo vás někdy, zda by se vám tento pohon vyplatil? Na to se dnes zaměříme. Jde o ekologičtější pohon. Je však i ekonomičtější? A jaké jsou další důležité aspekty tohoto pohonu? To dnes zmapujeme.

1. 10. 2019

Stlačený zemní plyn (CNG) je stále považován za alternativu k běžně používaným motorovým palivům, i když Evropská unie jej zařazuje mezi fosilní paliva. Proto plynaři vidí budoucnost zemního plynu v dopravě v biometanu.

Česká republika hodlá CNG až do roku 2025 daňově zvýhodňovat, vozy na tento pohon získají také slevu na dálniční známky. Ještě větší podpory od státu se však podle čerstvě schválené novely zákona o pozemních komunikacích dočkají vlastníci elektromobilů, vozů s hybridním pohonem a vozů na vodík − nebudou muset kupovat dálniční známku. Stát se tak snaží rozhýbat prodeje aut na "zelený" pohon, v nichž Česko zaostává za cizinou.

1. 10. 2019

Jaké topení máme upřednostnit pro vytápění našeho obydlí? Samozřejmě bude vždy záležet na našich prioritách, finančních možnostech a technických schopnostech. Neboť nejde jen o pořizovací cenu vybraného topení, ale i o náročnost jeho údržby a provozu.

Výběr topení zcela jistě závisí na tom, v čem bydlíme − zda v rodinném domku, nebo činžovním či panelovém domě. To logicky rozhodne, zda budeme topit dřevem, dřevěnými peletami, klasickým uhlím, elektřinou, či plynem, případně zda zvolíme modernější formy, jako jsou tepelná čerpadla, CZT na biomasu, kotle na dřevní štěpku apod. O způsobu vytápě­ní nakonec vždy rozhoduje ekonomika. Uhlí je doposud finančně nejdostupnějším palivem.

27. 9. 2019

Zvolit benzin, nebo naftu? Není ale lepší zvážit i další alternativy? Na internetu lze najít jednoduché vzorečky, podle kterých stačí jen dosadit spotřebu, cenu automobilu a roční nájezd, a výsledek ukáže, co a kdy se vyplatí. Jenže takto jednoduše to v reálném světě nefunguje.

 

26. 9. 2019


 

S podzimem přichází i nová topná sezóna a s ní i otázka, jaký druh vytápění je ten nejefektivnější.  To by mělo být nejen maximálně úsporné, ale také pohodlné, a pokud možno i ekologické. Čím tedy topit? Zeptali jsme se Ing. Martina Slabého, předsedy představenstva Pražská Plynárenská Distribuce a.s.

 

26. 9. 2019

9.9.2019 - Od roku 2020 začne platit evropská směrnice o energetické náročnosti budov. Budova bude muset mít nižší spotřebu energie a splnit požadavek snížené hodnoty neobnovitelné primární energie. V případě rodinných domů to bude v porovnání s rokem 1990 o 25 %, u bytových domů o 20 % a u ostatních budov o 10 %.

25. 9. 2019