Bitva o zemní plyn. Evropské země se neshodují na jeho ekologické přijatelnosti

6. 4. 2021

Evropská komise má zveřejnit svůj pohled na udržitelné a neudržitelné technologie v energetice až za tři týdny, ale již nedávné informační úniky zvedají tlak a vyvolávají emoce snad u všech zájmových skupin v oboru. Konfliktním bodem se stává hlavně zemní plyn a perspektiva jeho dalšího využití, například při náhradě uhelných elektráren. Česko se řadí mezi země, které mají k omezování role zemního plynu vážné výhrady.

Emoce vyvolalo třeba vystoupení viceprezidenta Evropské komise Franse Timmermanse na akci pořádané asociací Eurogas, tedy skalními příznivci energetického využití zemního plynu. „Místo čekání na nevyhnutelné je lepší se přizpůsobit. Plyn může hrát jistou roli při přechodu od uhlí k bezemisní elektřině. Ale aby bylo jasno, fosilní paliva včetně zemního plynu nemají žádnou budoucnost v delším období,“ prohlásil k nelibosti plynařů Frans Timmermans.

Prezident sdružení Eurogas Philippe Sauquet se mezitím snaží bruselské radikály udobřit dobrovolnými ústupky ze strany plynárenského byznysu. Podle jeho slov by je obor mohl zavázat ke snížení emisí ze zemního plynu o 20 procent a také k dosažení podílu obnovitelné složky v plynárenství (zřejmě v podobě vodíku a biometanu) ve výši 11 procent. V obou případech by se cíl měl týkat roku 2030.

Vlády členských zemí nemají na budoucnost plynárenství jasný názor. Jak na konci března uvedl web Euractiv.com, skupina tvořená Českou republikou, Slovenskem, Polskem, Maďarskem, Rumunskem, Bulharskem, Chorvatskem, Řeckem, Kyprem a Maltou má výhrady k chystané taxonomii energetických zdrojů, podle které by zemní plyn ztratil jakoukoli podporu. Kromě zastavení dotací, třeba na náhradu uhelných tepláren, hrozí i to, že projekty s využitím zemního plynu nezískají bankovní úvěr.

 

Vyšlo:   4. 4. 2021 na ekonomickydenik.cz

Autor:  David Tramba

Celý článek naleznete zde.