Co znamená pro Česko konec uhlí a jak ho ovlivní zelená politika EU? Diskutovat budou kandidáti do říjnových voleb

7. 9. 2021

Doba uhelná pomalu končí. I země, jako je Česko, které z této špinavé suroviny stále bere zhruba polovinu veškeré elektřiny a tepla, se musí přizpůsobit. Současná vláda zatím ale tápe, jak uhlí nahradit, tak aby to stálo co nejméně a lidé i firmy měli čím svítit a topit. Vládní strategie sice mluví o tom, že by se elektřina neměla vyrábět z uhlí od roku 2038 a teplárny s ním skončí ještě dřív. Evropa na nás ale nepočká. A extrémně drahé emisní povolenky mohou konec uhlí významně urychlit.

Debaty se zúčastní zástupci hlavních politických stran, které budou kandidovat v říjnových parlamentních volbách: vicepremiér a ministr průmyslu a dopravy za ANO Karel Havlíček, poslanci Petr Dolínek (ČSSD), Petr Třešňák (Piráti a STAN), Marian Jurečka (Spolu), Radim Fiala (SPD) a bývalý poslanec a kandidát za KSČM Pavel Hojda.

Kromě politiků dorazí i prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý, dlouholetý předseda a zakládající člen energetické sekce komory Václav Hrabák, výkonná ředitelka Českého plynárenského svazu Lenka Kovačovská a současná šéfka energetické sekce Hospodářské komory a šéfka public affairs skupiny ČEZ Zuzana Krejčiříková.

 

Vyšlo:   3. 9. 2021 na ihned.cz

Autor:   Petr Lukáč

Celý článek naleznete zde.