Firmy uvažují o potrubním koridoru pro vodík z Ukrajiny, vést by mohl přes ČR

16. 11. 2022

Přes Česko by mohl vést potrubní koridor, kterým by do zemí střední Evropy mohl proudit vodík z Ukrajiny. Přes 1225 kilometrů dlouhý koridor by měl podle dokončené studie proveditelnosti kapacitu až 1,3 milionu tun vodíku ročně. Mezinárodní projekt za více než miliardu eur (asi 24,3 miliardy korun) připravuje čtveřice plynárenských infrastrukturních společností z Německa, ČR, Slovenska a Ukrajiny. ČTK o tom informovala společnost Net4Gas, provozovatel plynovodů v ČR.

Firmy o projektu jednají s politiky svých států a EU. V případě schválení by mohl být hotov do roku 2030, závislý ovšem bude i na dalším vývoji situace na Ukrajině.

Projekt Středoevropského vodíkového koridoru je výsledkem společné iniciativy čtyř plynárenských infrastrukturních firem - německé OGE, českého Net4Gasu, slovenského Eustreamu a ukrajinské GTSOU. Jejich cílem je přeprava vodíku z Ukrajiny, který by mohl být vhodný pro budoucí výrobu zeleného vodíků přes Slovensko a ČR do Německa. Koridor by přitom měl zajistit přepravu suroviny i mezi zařízeními na výrobu vodíku a spotřebiteli vodíku v ČR a na Slovensku.

 

Vyšlo:   14. 11. 2022 na ENERGY-HUB.cz

Autor:  ČTK,  ENERGY-HUB

Celý článek naleznete zde