Praha jde do boje za klima: Mýtné, bioplynka a do roku 2030 o polovinu méně CO2

11. 6. 2019

Náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN) na příštím zastupitelstvu hlavního města navrhne vyhlášení stavu klimatické nouze v Praze. Aby však neděsil Pražany a opoziční politiky, vynechá slovo "nouze " a opatření bude nazývat "klimatickým závazkem". Expertní skupina má do roka vypracovat obsáhlý plán změn, díky kterému bude město mít v roce 2030 o 45 procent nižší emise CO2 a do roku 2050 nulové. S plánem pomáhá i bývalý ministr životního prostředí Martin Bursík.

Ke snížení emisí metropole by měla přispět také bioplynová stanice, kterou chce hlavní město vybudovat na vlastní náklady. Až 95 procent bioodpadu totiž město aktuálně likviduje ve spalovně. Konkrétně jde asi o 233 tisíc tun bioodpadu ročně.

Nově by však měly před pražskými domy stát speciální popelnice či kontejnery na gastroodpad z potravin, který chce město v bioplynové stanici přetvářet na palivo CNG. To by mělo pohánět většinu svozových vozidel metropole a také desítky autobusů. V úvahu připadá i finanční motivace pro Pražany, kteří budou takto odpad třídit, například ve formě zlevnění pravidelných poplatků za svoz odpadu.

 

Vyšlo: 5.6.2019 na zprávy.aktualne.cz

Autor: Jakub Heller

Celý článek naleznete zde.