Stav evropských zásobníku plynu je nad pětiletým průměrem a pomalu začíná vyvíjet tlak na ceny zimních měsíců

22. 6. 2020

Asijské spotové ceny zkapalněného zemního plynu (LNG) zůstaly v minulém týdnu na stabilní úrovni, nedaleko historických minim. Ceny tak reagují na nadměrnou nabídku a vysokou míru naplněnosti zásobníků plynu v oblasti, jak uvedlo několik obchodníků. Ceny krátkodobých produktů na evropských trzích s plynem mírně rostou, stav zásobníků plynu ale snižuje riziko nedostatku plynu v zimním období, a tedy i jeho cenu.

Asie

Průměrná cena nákladu LNG s dodávkou na červenec v severovýchodní Asii byla odhadnuta na 2,1 USD/mmBtu (přibližně 7,1 USD/MWh). Cena pro srpnovou dodávku je pak mírně výše, v rozmezí okolo 2,2-2,3 USD/mmBtu.

„Poptávka začíná opět zpomalovat, jak se naplňují čínské zásobníky a ty evropské jsou už na úrovni před zimou,“ uvedl obchodník sídlící v Singapuru.

Dle několika zdrojů již kvůli vysoké hladině naplněnosti zásobníků plynu odložila náklady např. společnost KOGAS (Korea Gas Corp) působící v Jižní Koreji. Také Japonsko hlásí vysokou míru naplněnosti svých zásobníků, jelikož poptávka po plynu po COVID-19 nebyla zcela obnovena, a zásoby tak zůstávají na vysoké úrovni.

 

Vyšlo:   18. 6. 2020 na oenergetice.cz

Autor:   Daniel Grecmanv

Celý článek naleznete zde.