Světlík představil v Ostravě vizi vodíkového města pro tisíce obyvatel

8. 9. 2020

Vodíkové město, ve kterém najdou tisíce lidí domov, práci i zábavu, by mělo vzniknout na bývalé haldě v Ostravě-Hrabůvce. Jde o jeden z řady chystaných projektů, které mají přispět ke vzniku vodíkového údolí Moravskoslezského kraje a posunout region mezi lídry v prosazování moderních ekologických technologií.

Jan Světlík, generální ředitel společnosti Cylinders Holding, která stojí za vodíkovým městem H2 District, o víkendu představil vizi veřejnosti. Návštěvníky akce v Dolních Vítkovicích ujistil, že plocha 114 hektarů, která od roku 1910 do roku 1996 sloužila k ukládání strusky, je již zrekultivovaná, jak slíbil stát, za více než 300 milionů.

Do roka by měl být hotový první konkrétní projekt vycházející ze základní vize. Proluka po haldě bude rozčleněna do zón určených pro bydlení, vědu a výzkum, komerční činnost, sport a volný čas.

„Podle prvních odhadů architektů by tam mohlo bydlet asi 2 800 lidí. Součástí vodíkového města bude bezemisní či nízkoemisní doprava, tedy tramvaje, autobusy i automobily na vodík nebo zkapalněný plyn, a také technologický park s vodíkovými technologiemi zajišťující soběstačné tepelné i energetické hospodářství lokality. Bezpečné a efektivní nakládání s energiemi bude řídit dispečerské středisko,“ nastínil Jan Světlík.

Součástí technologií vodíkového města nebude jen vodík, ale i bioCNG, LNG (zkapalněný zemní plyn), slunce, vítr a voda. 

 

Vyšlo:   7. 9. 2020 na idnes.cz

Autor:   Ivana Lesková

Celý článek naleznete zde.