Tři tisíce předčasných úmrtí za rok. Ovzduší se v Česku lepší, stále ale lidem škodí

7. 9. 2021

O tři dny života přijdou průměrně obyvatelé českých měst za jeden rok vlivem špatného ovzduší. Data Státního zdravotního ústavu ale dokládají, že se situace zlepšuje. V posledních dvou letech dýchají lidé v Česku nejzdravější vzduch za desetiletí, experti ovšem varují, že trend se může rychle zpomalit či zastavit. Přečtěte si první díl volebního speciálu Aktuálně.cz.

Hornoslezská obec Dolní Lutyně působí za pozdně letního odpoledne na první pohled jako místo, kde by si svůj život dokázal představit leckdo. Je zde čisto, prodává se zmrzlina, z hospody zní smích a opodál zvoní místní dominanta, barokní kostel svatého Jana Křtitele.

Za pár týdnů se ale obec s příchodem podzimu opět zahalí do nažloutlé zapáchající smogové mlhy. Podobně jako téměř každý rok. 

.

.

K čistšímu vzduchu pomáhají v posledních zhruba deseti letech i investice do lepších filtračních systémů u průmyslových podniků a takzvané kotlíkové dotace, díky kterým si mohou lidé koupit domů ekologičtější kotle. Od roku 2015 už se tak v Česku podařilo vyměnit asi 80 tisíc nevyhovujících kotlů.

 

Vyšlo:   7. 9. 2021 na aktualne.cz

Autor:   Tomáš Klézl

Celý článek naleznete zde.