VODÍK DO TRUBEK. NEJLEHČÍ PLYN SE MÁ STĚHOVAT DO PLYNOVODŮ

15. 3. 2021

Odborníci řeší, jak přebytečnou elektřinu natlačit do plynovodů a následně do zásobníků. Prostředkem má být technologie power to gas (P2G) a vodík, který má sehrát klíčovou roli v čisté energetice budoucnosti.

Letos 15. února v osm hodin a 50 minut spotřebovávali Češi nejvíce elektřiny v historii. Důvodem bylo mimořádně chladné počasí. S příchodem jara však období vysokých odběrů končí, vlivem delších dnů a vyššího osvitu naopak poroste výroba. Kdyby bylo možné uskladnit „jarní“ energie do zásoby na zimu, vyřešila by se značná část problémů současné energetiky.

To jde však s elektřinou dost těžko. Tu lze sice už dnes spolehlivě akumulovat, ať už tradičním způsobem v přečerpávacích elektrárnách, nebo v moderních bateriích, jde ale o uskladnění krátkodobé, nikoli sezonní. Co však nedokáže elektřina, dovede spolehlivě plyn. Nejen Česko každoročně napěchuje své zásobníky zemním plynem, se kterým si pak vystačí na celou topnou sezonu.

Tímto směrem se v současnosti ubírají i úvahy zástupců Českého plynárenského svazu, EGÚ Brno a Vysokého učení technického v Brně. Společně se zabývají tím, jak přebytečnou elektřinu natlačit do plynovodů a následně do zásobníků. Prostředkem má být technologie power to gas (P2G) a vodík, který má sehrát klíčovou roli v čisté energetice budoucnosti.

 

Vyšlo:   15. 3. 2021 na tydenikhrot.cz

Autor:  Jan Brož

Celý článek naleznete zde.