Začala topná sezóna. Čím se v současnosti nejvíce vyplatí vytápět?


 

26. 9. 2019

S podzimem přichází i nová topná sezóna a s ní i otázka, jaký druh vytápění je ten nejefektivnější.  To by mělo být nejen maximálně úsporné, ale také pohodlné, a pokud možno i ekologické. Čím tedy topit? Zeptali jsme se Ing. Martina Slabého, předsedy představenstva Pražská Plynárenská Distribuce a.s.

 

Pane předsedo, řada domácností se v dnešní době rozhoduje mezi plynovým a kondenzačním kotlem. Které řešení doporučujete?

Jako energetik a ekonom nemohu nevidět vývojový skok směrem ke kondenzačnímu kotli. Tento kotel ve zkratce nepošle horké spaliny ven komínem, ale využívá je k předehřátí vody v topném systému. Svoji sílu ukazuje hlavně v dobře izolovaných stavbách a obecně v podmínkách, kde po většinu času není nutné ohřívat vodu na vyšší teploty. Než nad výměnou zlomíte hůl z důvodu domnělých nákladů, nechte si provést kalkulaci od instalační firmy. Možná budete překvapeni cenou, které jste se tolik obávali. V provozu je pak kondenzační kotel výrazně efektivnější, neboť na stejný výkon odebere mnohem méně plynu.
 

Vyšlo: 14. 9. 2019 na e15.cz

Autor:   neuveden

Celý dokument naleznete zde.