Hrozba odstřižení Evropy od ruského plynu vyvolává zvýšený zájem o zkapalněný zemní plyn, známý pod zkratkou LNG. Ten je navíc považován za možnou ekologickou a také cenově výhodnější alternativu nafty. Proto se o něm uvažovalo a stále uvažuje jako o možném palivu pro automobily, především pak pro ty nákladní. Jak a odkud se k nám LNG dováží, kde najdeme jeho terminály v Evropě a jaké je jeho další využití?
Co je to LNG
Už jsme zmínili, že pod zkratkou LNG (angl. liquified natural gas) se rozumí zkapalněný zemní plyn. Jedná se o průzračnou a netoxickou kapalinu vznikající při výrazném ochlazení zemního plynu na teplotu kolem –160 stupňů Celsia. Plyn se obvykle zkapalňuje hned po svém vytěžení, aby se zmenšil jeho objem a byl snáze přepravitelný.
Využití LNG
V některých zemích západní a jižní Evropy se LNG už poměrně běžně využívá v nákladní dopravě, uplatní se ale také v železniční nebo lodní dopravě. Kromě toho je možné LNG využít v energetice, a to nejen v lokalitách, které leží mimo síť plynovodů, a nemají tedy běžný přístup k zemnímu plynu. Zkapalněný zemní plyn mohou spalovat plynové kotle, sporáky, tepelná čerpadla a řada dalších zařízení.
Vyšlo: 16. 5. 2022 na e15.cz
Autor: Klára Sudová, swp
Celý článek naleznete zde