Znečištěné ovzduší zabije víc lidí než kouření, tvrdí studie. Prachové částečky stojí ročně až za 9 miliony předčasných úmrtí

21. 3. 2019

Jemné částečky prachu ve vzduchu stojí každý rok možná až za 800 tisíci předčasnými úmrtími v Evropě a téměř 9 miliony na celé Zemi. Uvádí to studie, na niž poukázal francouzský deník Le Monde.

To, že částečky prachu mohou být příčinou předčasné smrti, je podle výsledků studie, která vyšla 12. března v European Heart Journal, nezpochybnitelný fakt. Do této doby byly však počty obětí hluboce podceňovány. Lékařský časopis Evropské kardiologické společnosti dospěl k číslům, která jsou dvakrát vyšší, než se dosud předpokládalo.

Ve zprávě z loňského října evropský odbor pro ochranu životního prostředí uvedl, že vystavení se jemným částicím prachu (PM2,5 - s průměrem menším než 2,5 mikrometru) způsobilo přibližně 422 tisíc úmrtí ve 41 evropských zemích, 391 tisíc z nich v zemích Evropské unie. Jedná se vždy o předčasná úmrtí. To znamená, že lidé zemřeli před dosažením věku odpovídajícího průměrné délce života.

Vyšlo 17.3.2019 na zahranicni.ihned.cz

Autor: Viktorie Melicharová

Celý článek naleznete zde.