Chci ušetřit za pohonné hmoty

Chci ušetřit za pohonné hmoty

Vozy na CNG jezdí za polovic

V porovnání s aktuálními cenami klasických motorových paliv vykazují vozy s pohonem na stlačený zemní plyn (CNG) až 50% úsporu provozních nákladů. Příznivá cena tohoto paliva je dlouhodobě garantována výrazně nižší sazbou spotřební daně oproti dani na benzin či naftu. Vláda ČR se navíc v dubnu roku 2018 podpisem memoranda s plynárenskými společnostmi zavázala ke garanci zvýhodněné sazby spotřební daně na CNG až do roku 2025. Máte-li zájem jezdit „za polovic“, CNG je ideálním řešením.

 

Kilometr za korunu

Cena CNG včetně DPH se v současnosti pohybuje okolo 24–25 Kč/kg. To odpovídá zhruba 17 Kč/m3, přičemž 1 m3 CNG je z pohledu dojezdu vozu ekvivalentem 1 litru benzinu. Cenu 17 Kč lze tedy směle srovnávat s aktuální průměrnou cenou 33,5 Kč za litr Naturalu 95. Při spotřebě 6 l/100 km můžete s vozem na CNG jezdit s polovičními náklady: za 1 korunu na kilometr a s úsměvem zdarma.

 

Nevěříte? Spočítejte si úsporu sami.

Pro přesné porovnání ceny za ujeté kilometry konkrétně pro váš vůz můžete využít například kalkulačku nákladů společnosti E.ON

 

A co pořízení a servis?

Pořizovací cena vozů na CNG je dnes srovnatelná s běžnými naftovými automobily. Také servisní náklady jsou prakticky totožné a CNG tak představuje nejdostupnější variantu z alternativních pohonů. 

Poloviční provozní náklady a podobná pořizovací cena jsou také hlavními důvody, proč jsou CNG vozy oblíbené u firem. Ty začaly s intenzivní proměnou svých vozových parků již před lety. Výsledkem je aktuálně rostoucí nabídka těchto vozů v autobazarech, kam se nyní tyto firemní automobily dostávají. Máte-li zájem o CNG, nemusíte si nutně pořizovat auto nové. Můžete si vybrat i model „z druhé ruky“, čímž se pořízení CNG vozu stává ještě dostupnější.

 
 

…a úspory nekončí

Další úsporu, tentokrát pro podnikatele, představuje nulová silniční daň. Vozidla na stlačený zemní plyn (do 12 tun) jsou totiž od této daně osvobozena. 

Pomyslnou třešničkou na dortu je nižší cena dálniční známky. Od ledna 2021 za ni řidiči vozů na CNG zaplatí pouze 1000 Kč.

 

Chcete začít jezdit levně a ekologicky?

Nechte si poradit od předních plynárenských společností, které vám pomohou zařídit všechny počáteční náležitost.  

logo Innogy
logo EON
logo Pražská Plynárenská