Cena & dotace

Cena & Dotace

Zemní plyn šetří vaši kapsu

Zemní plyn je bezesporu jedním z nejlevnějších ekologických paliv. Při současné situaci na trhu je třeba sledovat zajímavé nabídky, protože jen tak si lze správně vybrat nejlepšího dodavatele zemního plynu. Je však třeba vzít v úvahu nejen cenovou hladinu a prosté srovnání cen.

 

Struktura ceny zemního plynu

Podíl na celkové ceně

Cena dodávek zemního plynu se skládá ze dvou složek. První z nich je regulovaná cena. Do té patří přeprava, distribuce plynu a služby operátora trhu. Tuto cenu stanovuje Energetický regulační úřad, její výše je pevná a neměnná a dodavatelé plynu ji nemohou ovlivnit. Druhá část se skládá z neregulované složky. Ta obsahuje samotnou dodávku plynu, dále cenu za strukturování dodávky (vyrovnání sezonních výkyvů při uskladnění plynu v zásobnících) a obchodní marži dodavatele plynu. Neregulovaná složka tvoří až 80 % výsledné ceny za dodávku zemního plynu.

 
b02.jpg
 

Jak tedy při výběru spolehlivého dodavatele postupovat?

Při výběru dodavatele se zajímejte o další služby, zejména o kvalitní a dostupný zákaznický servis, nabídky a služby pro stálé klienty. Moderní energetické společnosti už nejsou jen dodavateli energií, ale postupně se mění v energetické manažery a dokážou nabídnout svým zákazníkům služby šité na míru. Průměrná cena plynu je v každém kraji jiná, stačí tedy nadále porovnávat a informovat se o tom, která společnost nabízí právě mně výhodnější podmínky, případně si nechat poradit, jak je možné v praxi dále uspořit. Díky pokračování kotlíkových dotací je navíc dnes možné získat příspěvek na nový kotel ve výši až 95 %. Ten je určen domácnostem s čistým příjmem maximálně 14 242 Kč na osobu měsíčně. Ostatní zájemci mohou požádat o dotaci ve výši až 50 % nákladů. A pokud stihnou do září roku 2022 podat alespoň oficiálně žádost, pokuta se jim už vyhne.

 

Několik rad, jak ušetřit finance v souvislosti s užíváním plynu

a04.jpg

 

Získejte až 100 000 korun na nový plynový kotel 

Jste majiteli rodinného domu a zvažujete topení na plyn? Nyní máte díky kotlíkové dotaci jedinečnou příležitost požádat o finanční příspěvek na výměnu stávajícího neekologického kotle. Jednotlivé plynárenské společnosti vám navíc pomohou s realizací modernizace vytápění na klíč. Program dotací podporuje náhradu starých kotlů na tuhá paliva za nové účinné nízkoemisní kotle. Na výměnu zařízení mohou nízkopříjmové domácnosti získat až 95% dotaci a v případě pořízení plynového kondenzačního kotle obdržet až 100 000 Kč. Ostatní zájemci mohou požádat maximálně o 50% dotaci, respektive až o 35 000 Kč.

Nové kotlíkové dotace by mohly pomoci k výměně až 150 000 starých neekologických kotlů. Celkem je v programu připraveno 14 miliard korun, které budou od podzimu 2021 rozdělovat kraje. Při přechodu na modernější zdroj vytápění lze peníze z dotací použít například na:

  • výměnu zdroje tepla a s tím související stavební úpravy
  • rekonstrukci otopné soustavy
  • akumulační nádobu, kombinovaný bojler, zásobník TUV
  • zkoušky a testy související s uvedením majetku do stavu způsobilého k užívání – revize komínu, kotle
  • projektovou dokumentaci (není podmínkou)

 

Konkrétní výše dotace závisí na finanční situaci žadatele a zvoleném typu zdroje. U nízkopříjmových domácností se maximální výše dotací pohybuje od 100 000 Kč na plynový kondenzační kotel až po 130 000 Kč na tepelné čerpadlo či kotel na biomasu. U žadatelů s vyššími příjmy pokryjí dotace maximálně 50 % nákladů a výrazně se liší od zvoleného zdroje a typu modernizované nemovitosti. Podrobnější informace naleznete zde

Chcete přejít na zemní plyn?

Kontakty na naše partnery, kteří vám s přechodem na zemní plyn pomohou, naleznete dole na této stránce.