Chci topit ALT

Chci topit

S plynem to jde jednodušeji

Vytápění plynem je výrazně ekologičtější a bezpochyby také o dost pohodlnější. Stačí jednoduše otočit knoflíkem na termostatu a o nic víc se dále nestarat. Oproti těm tradičním umožňují plynové kotle rovněž průtočný ohřev teplé vody, takže člověk není omezen velikostí bojleru.

Plynové kotle se obecně považují za efektivní způsob vytápění všude tam, kde je k dispozici plynová přípojka. Technologie plynových kotlů je lidem navíc blízká a na trhu funguje už desítky let.

 

Co se změní ve vašem životě po výměně kotle?

  • Odpadne vám mnoho manuální práce, jako je například skládání uhlí, pravidelné přikládání či vynášení popela
  • Zmizí starosti se zásobováním nebo skladovacími prostory
  • Nebudete již potřebovat plechovou popelnici na žhavý popel
  • Ušetříte čas i peníze za časté malování zaprášených interiérů domu

 

V neposlední řadě zvýší pořízení moderního kondenzačního kotle na plyn i hodnotu dané nemovitosti. Ani idylické posezení u krbu nepředstavuje žádný problém. Plynové krby totiž nabízejí pohodlnou alternativu klasických krbů či kamen na tuhá paliva. A přestože je palivem plyn, pohled prosklenými dvířky je srovnatelný s krby na dřevo.

###VIDEO###
 

Proč dát plynu přednost?

Mnoho lidí si nechává tradiční kotle na uhlí více méně ze zvyku. V této souvislosti je ale dobré připomenout postupný zákaz kotlů na tuhá paliva v České republice. Na jeho základě bude již v roce 2024 zakázáno zhruba 75 % kotlů (kotle 1. a 2. emisní třídy), a to pod pokutou 50 000 korun. 

a02a.jpg

 

 

Co je emisní třída?

Emisní třída udává technologickou vyspělost každého kotle. Přiřazuje se na základě výsledků spalovacích a dalších zkoušek před jejich uvedením na trh. Vedle tvorby škodlivých emisí se posuzuje i účinnost, bezpečnost a efektivita kotlů. Nejvyšší stupeň je 5, nejnižší 1. Čím vyšší číslo emisní třídy, tím lepší výsledky a lepší kotel.

Emisní třída vypovídá o tom, jakých emisních limitů a maximální účinnosti kotel dosáhnul za laboratorních podmínek. Jeho reálné emise však může při provozu ovlivnit instalace, údržba nebo kvalita paliva.

 

Jak zjistíte, které emisní třídě kotel odpovídá?

Emisní třída musí být uvedena v technické dokumentaci a také na štítku kotle. Pokud vybíráte na internetu, bývá napsána v jeho základních parametrech společně s účinností nebo výkonem. Informace o emisní třídě by vám samozřejmě měl poskytnout také prodejce. Tomuto parametru věnujte pozornost, protože do kotle s nízkou emisní třídou již nemá smysl investovat.

 

 

Pokud bychom shrnuli, tak základním a již téměř čtvrt století platným cílem náhrady uhelných kotlů za plynové je především významně snížit emise všech známých polutantů (CO, SO2, NOx) a odstranit produkci prokazatelně rakovinotvorných polycyklických aromatických uhlovodíků z ovzduší všude tam, kde dochází ke spalování hnědého uhlí.

 

Chcete přejít na zemní plyn?

Kontakty na naše partnery, kteří vám s přechodem na zemní plyn pomohou, naleznete dole na této stránce.